Největší hrobka na světě: Na terakotové armádě se podílelo až 700 tisíc dělníků

Terakotová armáda střežila svého císaře přes 2 tisíce let. Je součástí ohromné hrobky, kterou zatím nikdo celou neprozkoumal. Jaké nástrahy zde číhají?

terakotova armáda i Zdroj fotografie: xiquinhosilva / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Monumentální hrobka mladého čínského císaře, kterou střeží slavná terakotová armáda. Archeologům se doposud povedlo odkrýt zhruba 8 tisíc hliněných vojáků. Samotná císařská hrobka se všemi svými poklady je však zatím netknutá. Podle historických údajů jí stráží automatické střílny a nádrže plné rtuti. Vědci se však obávají poškození případných nálezů. Dočkáme se někdy odkrytí těchto pokladů?

Terakotová armáda čínského císaře

Císař Čchin Š’-chuang-ti (260–210 př. n. l.) usedl na čínský trůn v pouhých 13 letech. Byl to první a nejvýznamnější císař a sjednotitel Číny. To on vydal rozkaz ke stavbě Velé čínské zdi, zavedl jednotnou měnu a sjednotil měrné jednotky. Největší důraz však kladl na stavbu svého posmrtného paláce. Hrobka se začala budovat už při jeho nástupu na trůn a během 40 let na ní pracovalo až 700 tisíc dělníků.

Kromě samotné hrobky vytvořili více jak 8 tisíc vojáků, které čítá terakotová armáda. Každý z nich je unikátní a nenajdete mezi nimi dvě stejné tváře. Sochy jsou vysoké okolo 170 až 190 centimetrů a jsou vypracované s úchvatnými detaily. U některých lze rozeznávat jednotlivé chloupky vousů či čáry na dlaních. V době svého vzniku byly i ručně malované. Barva se však sloupla krátce po jejich odhalení agresivním působením kyslíku.

iZdroj fotografie: Peter Dowley from Dubai, United Arab Emirates / Creative Commons / CC BY-SA

Odkrytí hrobky

Tato rychlá eroze barvy zastavila jakékoliv další práce na odhalení císařské hrobky. Archeologové se obávají, že by mohlo neopatrným zacházením dojít k ještě horším škodám, než které už utržila terakotová armáda. Proto se s dalšími pracemi čeká na vyvinutí vhodných konzervačních technologií.

Archeologům se zatím podařilo odhalit přibližnou rozlohu celého monumentu, který se má rozkládat na neuvěřitelných 98 kilometrech čtverečních. Mezi nalezištěm terakotové armády a hrobkou císaře se prý nachází zhruba kilometr dlouhý prostor, který vyplňují různé místnosti a budovy. Zde archeologové také zaznamenali zvýšený výskyt rtuti a samostřílných mechanismů. Zatím nelze říct, jestli jsou tyto pasti ještě stále funkční.

Hrobka krále Tutanchamona: Údajně na ní spočívá kletba, chrání ji prý temné síly

Na poklad si počkáme

Na poklady, které skrývá císařská hrobka a které doposud chránila věrná terakotová armáda, si tak musíme ještě nějakou dobu počkat. Vědci se domnívají, že by se jednou mohlo jednat o významnější nález, než jakým doposud je nález Tutanchamonovy hrobky. Zatím se však nikdo neodvažuje narušit císařův posmrtný klid.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články