Hrobka krále Tutanchamona: Údajně na ní spočívá kletba, chrání ji prý temné síly

Poté, co byla objevena hrobka Tutanchamona, začali lidé, kteří s jejím objevením měli něco společného, umírat. Hrobka má být údajně prokletá.

i Zdroj fotografie: Mark Fischer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nedlouho po zásadním objevu Howarda Cartera, který odhalil hrobku Tutanchamona, došlo k tragické události. Mecenáš projektu, lord Carnarvon, byl nalezen mrtvý ve svém hotelovém pokoji v Káhiře, pouhých šest měsíců po objevu. Lékaři diagnostikovali otravu krve, pravděpodobně po komářím kousnutí, což vyvolalo zápal plic. Tato neočekávaná smrt klíčové postavy Carterova týmu ihned přitáhla velkou pozornost a rozpoutala spekulace o možné kletbě spojené s Tutanchamonovou hrobkou. V tu samou noc údajně v Káhiře zhasla veškerá světla a ve chvíli, kdy lord Carnarvon vydechl naposledy, údajně zemřela i jeho fenka Suzie. 

Prokletá hrobka 

I když moderní vědci považují Tutanchamonovu kletbu za mýtus, nelze přehlédnout, že během několika let po otevření hrobky zemřelo několik lidí, kteří se na vykopávkách podíleli. Například egyptský princ Ali Kamel Fahmy Bey byl v roce 1924 zastřelen svou vlastní manželkou. Archeolog a expert na mrtvé jazyky Hugh Evelyn-White spáchal téhož roku sebevraždu a v dopise na rozloučenou zanechal tajemný zápis o podlehnutí kletbě, která ho donutila zmizet. Radiolog Archibald Douglas Reid, který zkoumal Tutanchamonovu mumii rentgenem, onemocněl radiační dermatitidou a zemřel po chirurgickém zákroku na břišní onemocnění.

Skutečná kletba, nebo náhoda

Zastánci konspiračních teorií tvrdí, že faraonova kletba postihla i lidi spojené s Carterovým týmem, jako byl egyptolog Aaron Ember, který zahynul při požáru svého domu v roce 1926. Ember se snažil zachránit egyptský rukopis, který překládal, a tím padl za oběť tragédii. Podobný osud postihl i Carterova přítele Bruce Inghama, který uprchl před plameny, ale když se rozhodl postavit svůj dům znovu, byl postižen povodní. Carter mu věnoval těžítko z mumifikované ruky s nápisem „proklet buď ten, kdo pohne mým tělem“. Jednou z výrazných událostí bylo i to, že egyptolog James Henry Breasted, vracející se z hrobky, objevil, že jeho kanárek byl uloven kobrou, symbolizující egyptskou říši. 

i

Vše má své vysvětlení

Pokud se na tyto „záhadné“ úmrtí podíváme s logickým pohledem, nejsou tak záhadná. Manželské konflikty řešené zbraní, úmrtí na rakovinu u lidí, kteří pracovali s rentgenem bez ochrany, jsou víceméně přirozené. Jediná sebevražda, která může vyvolat otázky, je ta Hugh Evelyn-Whitea, který spáchal sebevraždu ve svém taxíku. Dopis na rozloučenou sice existoval, ale nebyl napsán krví a nespojoval se s Tutanchamonem. V dopise se zmiňoval o křesťanských svitcích v klášteře sv. Makaria v Káhiře, které překládal, což ukazuje na jeho skutečné obavy. Možná však pocítil nezvladatelný tlak a výčitky svědomí, což ho dohnalo k dobrovolnému odchodu ze světa.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články