Jak vypadala péče o nehty ve středověku? Věřilo se, že mohou být základem pro čarovné lektvary

V dřívějších dobách bylo stříhání nehtů docela nebezpečnou činností. A kdo nehty nepohřbil či nespálil, mohl se stát obětí škodolibého čaroděje.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

V dnešní době se hygiena bere velmi vážně, někdy až moc, což je ale pořád lepší než situace ve středověku. Zvláště pokud ji srovnáme s Byzantskou říší, nebo dokonce s Římany, kteří měli koupání v oblibě. Výjimky se však našly. Zatímco prostý lid byl rád, že je rád, vyšší vrstvy se zabývaly i marnivějšími záležitostmi. 

Problémy s dlouhými nehty 

Protože se lidé moc nekoupali, neopouštěl je nepříjemný odér a bylo těžké se ho zbavit, takže si na něj raději zvykli. Normální člověk se soustředil na přežití a zaopatření rodiny. Ale s vyšším společenským postavením rostla touha vypadat dobře. Kromě koupele byla důležitá také dentální hygiena, úprava obličeje nebo i výměna šatníku. Ale co nehty?

iZdroj fotografie: Pixabay

Přerostlé nehty nevypadaly zrovna vznešeně, proto se lidé vyšších vrstev snažili přijít na vhodný způsob jejich zkrácení. Nůžky již sice existovaly, ale sloužily ke stříhání vlasů a zastřihování vousů. První možností bylo seříznutí nehtů malým nožíkem, což však bylo poměrně nebezpečné. Stačil jeden neopatrný pohyb, a kromě nehtu jste mohli mít zkrácený i prst. Další alternativou bylo lámání nehtů. Nechat je dostatečně vyrůst a pak je zlomit. Užitečné byly i materiály typu smirkového papíru, které plnily úlohu dnešního pilníku. 

Pověry spojené s nehty

Ve středověké Evropě, kde byla rozšířená víra v čarodějnictví, se stala populární metoda věštění pomocí bílých skvrn na lidských nehtech. Pokud se nápadná bílá skvrna objevila na palci, mohli jste očekávat dar; na ukazováčku značila příchod přítele; na prostředníčku varovala před nepřítelem; na prsteníčku upozorňovala na milostný dopis nebo samotného milence; na malíčku značila klidnou cestu životem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Během 19. století se celosvětově rozšířila pověra ohledně likvidace nehtových odřezků. Věřilo se, že by měly být buď pohřbeny, nebo spáleny, jinak by je zlý čaroděj mohl použít v nějakém lektvaru. Na druhou stranu ti, kteří praktikovali bílou magii, doporučovali, aby se hodily ke vchodu do mraveniště. První chycený mravenec, jenž kousek nehtu nesl, pak přinesl tomu, kdo ho chytil, štěstí a zdraví.

Zvolili byste nůž, nebo lámání nehtů?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články