Etiketa ústní vody hovoří jasně, nikdy nepolykat. Co by se vám stalo, kdybyste tak učinili?

Osvěžuje spolehlivě váš dech, pomáhá proti onemocnění dásní a dezinfikuje ústní dutinu. Ústní voda je dnes zcela běžnou součástí ranní i večerní dentální hygieny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Etiketa tohoto přípravku ovšem důrazně varuje před polykáním, po vypláchnutí máme ústní vodu vždycky vyplivnout. Co by se ovšem stalo, kdybychom to udělali právě naopak? Kolik ústní vody se dá bezpečně vypít? Jaké množství může člověka zabít a proč může způsobit opilost? Během historie se lidé sice o ústní hygienu snažili, ne vždy to však dopadlo slavně. Některé staré kultury používaly dřevěné uhlí, ovoce nebo bylinky.

Historie péče o dutinu ústní

Podle Římanů byla například na dezinfekci nejen úst nejlepší lidská moč, kterou si také bělili zuby. Existují důkazy, že v ještě dřívějších dobách si někteří jedinci ústa vyplachovali želví krví, která měla pomáhat proti bolestem zubů. Ve srovnání s těmito metodami se vývoj výrazně posunul během středověku. Toto období přineslo do péče o ústa vyplachování roztokem mentolu a octa. Nic z toho – především tu římskou moč – by člověk asi nechtěl spolknout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem dnešní mátové nebo jinak navoněné ústní vody nejspíš zkusila se zvědavostí člověku vlastní spolknout slušná řádka z nás. Co nejhoršího by se vlastně mohlo stát? Ústní voda v podobě, v jaké ji dnes známe, spatřila světlo světa po roce 1800. Místo želví krve a moči jde o směs chemikálií, které osvěží dech, vybělí zuby a dezinfikují ústní dutinu. Mezi hlavní složky patří chlorhexidin, peroxid vodíku a methylsalicylát.

Stejně to nezní moc lákavě

Řekněme, že se vám ji podaří spolknout nedopatřením. Při jednom loku je nejhorším scénářem podráždění žaludku. To mají na svědomí fluoridy, chemikálie, které vás mohou prohnat na toaletu, což není nijak drastický výsledek. Takže se zkusíme napít trochu víc. Vypití celé lahve ústní vody vám pravděpodobně způsobí záchvaty a také poměrně solidní stupeň opilosti. Tato tekutina totiž obsahuje 27 % alkoholu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To je více než fortifikované víno, například portské, které má obvykle mezi 17–20 %. Pokud byste měli ještě k ruce dezinfekci a s ústní vodou ji smíchali, bylo by to jako vypít pět panáků tvrdého alkoholu. Kroťte ovšem svoje nadšení, protože opíjet se ústní vodou je opravdu pitomý nápad. Obsažený etanol vám totiž může způsobit vředy a vážné problémy s játry. A metanol, který je také součástí směsi, je jedovatý, pro člověka až smrtelně.

Voda, která může zabít

Metylalkohol vás může oslepit, způsobit selhání orgánů a následnou smrt. Pokud byste vypili na zátah takové 3 litry ústní vody, neměli byste jakoukoli šanci na přežití. Byla by to konečná. Jestli se dostanete do situace, že skutečně nedopatřením spolknete tolik ústní vody, aby vám bylo zle, nevyvolávejte zvracení. Stejně jako s dalšími jedy to věci jen zhoršuje, protože se chemikálie dostávají opět do kontaktu s jícnem a hrdlem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Místo toho si zavolejte záchranku a snažte se co nejdříve dostat do nemocnice. Opravdu, pokud se vám to zrovna teď přihodilo, zastavte to video a okamžitě volejte doktora. Neplýtvejte časem na to, že budete hledat informace od nějakých neznámých vědátorů na internetu. Dobře, teď vážně. Používejte ústní vodu k hygieně, jako jste to dělali doteď. Pít ji nezkoušejte, a když spolknete jeden doušek, nic tak hrozného se neděje.

Podařilo se vám někdy spolknout ústní vodu?

Zdroj: WhatIfShow

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články