Sanatorium Waverly Hills: V děsivém domě údajně straší duchové zesnulých pacientů

Waverly Hills patřilo k nejluxusnějším zařízením svého druhu. Dnes z něj zůstala rozpadající se budova plná neklidných duší. Rozhodně nic pro slabé povahy.

Waverly Hills i Zdroj fotografie: Royasfoto73 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kdysi zde bývalo luxusní sanatorium pro léčbu tuberkulózy, dnes je to vyhledávané místo nadšenců do paranormálních jevů. Waverly Hills v americkém Kentucky už po desetiletí obestírá doslova hororová aura. Říká se, že tam došlo až k 50 tisícům úmrtí a neklidné duše bloudí prázdnými pokoji dodnes.

Moderní sanatorium Waverly Hills

Smutná historie sanatoria Waverly Hills se začala psát v roce 1926, kdy zde byla zřízena léčebna tuberkulózy. Z původních 50 lůžek se rozrostla v masivní komplex, který čítal ohromných 400 lůžek. V 19. a 20. století představovala tuberkulóza závažnou chorobu, které podléhalo až 25 procent populace. Waverly Hills patřilo mezi nejmodernější a nejluxusnější zařízení svého druhu.

Pacientům mělo být poskytnuto nejvyšší možné pohodlí a špičková péče. V areálu se nacházel kadeřník i stomatolog. Sanatorium mělo svou vlastní knihovnu a divadelní sál, které poskytovaly zábavu stovkám nemocných. Méně nemocní mohli navštěvovat různé zájmové kroužky a pro děti zde byla dokonce škola i venkovní hřiště. Veškerý luxus však nedokázal zakrýt skutečnost, že zde denně umírají desítky pacientů, které vzápětí nahradí nově nakažení.

Waverly Hills
iZdroj fotografie: Kris Arnold / Creative Commons / CC BY-SA
Waverly Hills sanatorium má kolem sebe doslova hororovou auru.

Tunel na mrtvoly

Lékařství si v té době nedokázalo s nákazou tuberkulózy dost dobře poradit. Těžce nemocní pacienti tak podstupovali různě pochybné operace, které jim jen zřídka ulevily a mnohdy jen přispěly k jejich brzkému skonu. Tak tomu bylo až do konce druhé světové války, kdy se ve světě rozšířila očkovací vakcína, která zrádnou nemoc nakonec pokořila.

Do té doby však nákaze podléhaly desítky pacientů denně. Aby těla mrtvých neznepokojovala ostatní pacienty byl ve Waverly Hills vybudován dlouhý tunel, kterým se těla vyvážela ven z areálu. Právě tento tunel dnes patří mezi nejděsivější části areálu.

Na palubě mrtvých duší: Co předcházelo havárii letu Helios 522. Byla to chyba v přehození konkrétní páčky?

Pohnutá minulost pokračuje

Sanatorium Waverly Hills ztratí svůj účel v roce 1961, kdy už je velká část populace proti tuberkulóze očkovaná, a tudíž chráněná. Areál je tedy přestavěn na domov pro seniory. Říká se, že zde senioři žili v nelidských podmínkách. Personál seniory týral a mnozí z nich museli podstupovat nelidské léčebné postupy.

Tak funguje až do roku 1980, kdy je areál státem uzavřen. Od té doby putuje kdysi moderní a velkolepá budova od jednoho soukromého majitele k druhému. Všechny plány na přestavbu však pokaždé ztroskotají. Dnes je objekt přístupný veřejnosti a vyhledávaný lovci paranormálních jevů, kteří se snaží rozluštit záhadu neklidných duší.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články