První československý počítač SAPO: Vznikl v 50. letech a zabíral několik místností

První československý počítač SAPO. Obrovský stroj z 50. let, který byl doslova počítačovým gigantem – nevešel se ani do dvou místností. Dlouho však nevydržel.

první československý počítač i Zdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Počítače a další výpočetní technika jsou v moderní společnosti považovány za samozřejmý atribut našich každodenních životů. Přenosné počítače, stolní počítače, chytré mobilní telefony, tablety, chytré televize, chytré hodinky a další. V této záplavě chytré výpočetní techniky je lehké zapomenout na skutečnost, že se stále jedná o poměrně nový vynález. Ještě před třiceti lety nebylo běžné, aby měl každý doma stolní počítač a před 70 lety o nich ještě většina lidí neměla ani ponětí. Přesto byl první československý počítač sestaven už v 50. letech 20. století.

První československý počítač SAPO

Ačkoliv se lidé zabývali primitivní výpočetní technikou už od nepaměti, skutečné počítače začaly vznikat až ve druhé polovině 20. století. První československý počítač SAPO byl vytvořen v 50. letech díky Výzkumnému ústavu matematických strojů. Jednalo se o institut, který založili českoslovenští vizionáři, kteří měli možnost se s prvními počítači setkat během druhé světové války v Americe. Hlavním průkopníkem se stal profesor Antonín Svoboda, který se zásadně zasloužil o vytvoření prvního počítače v Československu.

Fungování mozku je inspirací při výrobě počítačů a umělé inteligence. Vědci je cvičí, aby se učily jako lidé
první československý počítač
iZdroj fotografie: Good, Jack; Michie, Donald; Timms, Geoffrey (1945), General Report on Tunny: With Emphasis on Statistical Methods, UK Public Record Office HW 25/4 and HW 25/5 / Creative Commons / CC BY-SA
První počítače zabíraly několik místností.

Zabíral dvě místnosti

První československý počítač SAPO byl na hony vzdálen moderní představě o počítačích. Byl vytvořen v roce 1958, obsahoval kontakty relé, byl vybavený magnetickou bubnovou pamětí s kapacitou 1 024 slov ve 32 dvojčíslích a zabíral celé dvě místnosti. Pracoval ve dvojkové soustavě s takzvaně plovoucí desetinnou čárkou a přijímal binární nebo dekadické děrnočíselné vstupy. Obsahoval tři identické procesory, které řešily zadané úlohy nezávisle na sobě. Správný výsledek byl následně určen hlasovací metodou, kdy se vyžadovala shoda alespoň dvou procesorů.

Počítač napojený na mozek dovolil ochrnutému opět psát. Srovnatelnou rychlostí, jako píše zdravý člověk
první československý počítač
iZdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA
Cesta od prvních počítačů k moderní výpočetní technice byla dlouhá.

Vše skončilo v plamenech

První československý počítač však fungoval pouhé tři roky. V roce 1960 došlo k tragickému požáru, který počítač SAPO nenávratně poškodil. K požáru došlo kvůli jiskření kontaktů relé, od kterého chytl olej, který kontakty promazával. Svým způsobem se tedy jednalo o neúspěch. Přesto se dá hovořit o významném průlomu, vzhledem k tomu, jak pozadu jsme oproti západnímu světu v té době byli.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články