Fungování mozku je inspirací při výrobě počítačů a umělé inteligence. Vědci je cvičí, aby se učily jako lidé

Tým badatelů vytvořil zařízení, které si dokáže vytvářet spojitosti mezi signály, a naučil ho propojit záblesky světla s tlakem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnes již slavném experimentu učil ruský fyziolog Ivan Pavlov psy, aby si spojili jídlo se zvukem zvonečku. Povedlo se to do té míry, že psi při zvuku začali slintat. Šlo o ukázku asociace, kdy zkušenosti a vzpomínky mohou vést k myšlenkám, které s nimi nemají žádnou spojitost, ale mozek se je časem naučil propojit. Vědci z Hongkongu teď přišli s přístrojem, který se umí učit stejným způsobem, a napodobuje tak lidský mozek.

Pokročilejší učení počítače

Tato technologie by mohla být energeticky mnohem efektivnější než tradiční počítače, a dokonce může bez problémů fungovat v případě, že se porouchají některé součásti. Mozek má synapse, které spojují neurony a předávají signál pomocí chemikálií zvaných neurotransmitery. Pokud takové spojení mezi neurony opakováním signálu zesílí, vzniká vzpomínka. Vědci se inspirovali tímto procesem a vytvořili synaptický tranzistor.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jde o organické elektrochemické zařízení, které umí zachytit ionty, nabité částice atomární velikosti. Tyto částice se chovají jako neurotransmitery, což síti dovoluje „pamatovat si“ předchozí aktivitu. Právě proto si tento typ počítače dovede postupem času vytvářet obdobná spojení jako lidský mozek. Počítač byl instruován, aby si spojil světlo s tlakem. Vědci rozsvítili žárovku, což zachytily senzory na světlo, a následně na jiné senzory zatlačili.

Mozkové pochody v počítačové síti

Po několika cvičných cyklech se skutečně zformoval okruh, který spojil světlo a tlak. A po světelném signálu přístroj vyslal signál tlaku. I když jsou dnešní počítače velmi schopné, mozek je dovede snadno překonat v komplexních a nestrukturálních úkolech. Mezi ty patří například rozeznání vzorců nebo spojení signálů z několika smyslů, což pro člověka není obvykle výrazný problém. Budování skutečné paměti v počítači může být další krok.

iZdroj fotografie: Pixabay

Schopnosti mozku vycházejí hlavně z plasticity stavby synapsí, které vytvářejí vzájemně propojené funkční sítě, což jsou základní stavební bloky jeho výkonu. Díky tomu dokáže mozek pracovat zároveň na více úrovních, používat předchozí informace novým způsobem, tolerovat výskyt chyb a nacházet atypická řešení. Počítač si může lehce vytvořit zcela chybné spojení a používat ho jako správný údaj, pokud na tuto skutečnost není zevně upozorněn.

Zdroj: Science Focus

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články