Počítač napojený na mozek dovolil ochrnutému opět psát. Srovnatelnou rychlostí, jako píše zdravý člověk

Někteří ochrnutí lidé bojují nejen s neschopností se hýbat, ale také se ztrátou možnosti domluvit se se svým okolím. To by se mohlo změnit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle nové studie dokázal ochrnutý muž psát pomocí počítače stejně rychle jako dnešní náctiletí na chytrých telefonech. Badatelé vyvinuli metodu komunikace pro ochrnuté lidi, která spočívá v počítačové konverzi mentálního rukopisu do slov na monitoru. Počítač vyhodnocuje snahy o rukopis vycházející z mozkových signálů, což dovoluje daleko rychlejší komunikaci, než jaká byla dříve představitelná.

Převedení signálů do slov

Hlavní výhodou této technologie je podle vědců bezesporu rychlost, která se skutečně blíží psaní textových zpráv na chytrých telefonech normálními lidmi. Aparát pochází ze Stanfordské univerzity a používá implantát voperovaný do mozku ochrnutého pacienta. Program je pak schopný analyzovat pacientovy myšlenky na rukopis a převádět je do textu na monitoru počítače. Tato metoda se ukázala jako dvakrát rychlejší než aparát z roku 2017.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vzhledem k rychlosti výstupu jsou vědci z univerzity přesvědčeni, že tato technologie může v budoucnu pomoci milionům lidí po celém světě, kteří se nachází v podobné situaci. Hlavními příčinami těchto stavů jsou zranění páteře, záchvaty mrtvice nebo různá stádia a formy roztroušené sklerózy. Ztráta komunikace znamená také ztrátu nezávislosti a obojí je pro lidi extrémně důležité, zdůrazňují vědci.

Vysoká rychlost spojená s přesností

Rychlost psaní by neměla přílišný význam, kdyby nebyla doprovázena dostatečnou mírou přesnosti. Účastník studie byl ovšem takto schopen napsat 18 slov za minutu s přesností 94,1 %. Pro srovnání běžný uživatel chytrého telefonu napíše za minutu asi 23 slov, takže rozdíl je skutečně malý. Muž byl instruován ke snaze psát věty, jako kdyby jeho ruka nebyla ochrnutá, zkrátka k představě držení pera a psaní na papír.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pacient ztratil kvůli úrazu páteře prakticky všechnu možnost pohybu od krku dolů, k čemuž došlo v roce 2007. O devět let později mu lékaři vložili na strany mozku dva elektronické čipy velikosti pilulek Aspirinu. Každý má 100 elektrod a zachytává signály z motorických neuronů, jež jsou speciálním algoritmem převedeny na slova. Jde o výrazný pokrok oproti minulým metodám, kdy měl člověk v mozku obdobné aparáty, ovládal však s nimi kursor na monitoru, kterým psal.

Zdroj: The Guardian

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články