Průzkumníci se potopili k nejhlouběji potopenému vraku. Hloubka, které dosáhli je úctyhodná

Potápěči se potopili k zatím nejhlouběji potopenému lodnímu vraku, kterým je námořní křižník USS Johnston, který se potopil 25. Září roku 1944.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Filipínské moře je místem „pobytu“ nejhlouběji potopeného lodního vraku, ke kterému se zatím dostali potápěči. Lodí je křižním amerického námořnictva USS Johnston, potopený v září 1944 po intenzivní bitvě s Japonskem během druhé světové války. Loď dlouhá 115 metrů a široká 12, byla potopena během bitvy o záliv Leyte, což byla největší námořní bitva v historii, uvádí výzkumný tým ve své zprávě.

Obr s nejhlubším místem odpočinku

Vrak byl prvně objeven roku 2019 u pobřeží ostrova Samar ve Filipínském moři, kdy dálková sonda zachytila na snímku části vraku, ale nemohla se dostat do větší hloubky. Vrak lodi se nachází v hloubce 6 456 metrů, což je ekvivalent asi 15ti výšek Empire State Building. Victor Vescovo, bývalý námořní velitel financující novou expedici, se dvakrát potopil k vraku ve vlastní ponorce, což byl nejhlubší ponor vykonaný strojem nebo člověkem.

iZdroj fotografie: Unsplash

Průzkumné týmy zkoumaly podrobně vrak a pořídili množství fotek ve vysokém rozlišení. Doprovod jim v ponorkách dělali bývalý velitel Parks Stephenson, který je také námořním historikem, a ponorkový technik Shane Eigler. Natočili příď lodi a její střední část, která leží hlouběji, než se mohla dostat sonda z roku 2019. Číslo „557“ bylo stále viditelně na obou stranách přídi, palné věže, držáky torpéd a další zbraně byly stále na místech.

Opuštěný vrak bez kostlivců

Na lodi nebyly nalezeny žádné lidské ostatky nebo jakékoli fragmenty oblečení. Byl znát rozsah lodi i těžké poškození, které utrpěla během bitvy na povrchu. Dostala zásahy od největší bitevní lodi, jaká kdy byla postavena, tedy japonské imperiální bitevní lodi Yamato, a divoce údery opětovala. Je třeba vzdát hold statečnosti posádce a jejich rozhodnosti v souboji s nepřítelem, což stav lodi dokazuje, uvedl Stephenson ve své zprávě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Loď a její velitel Ernest Evans, který při bitvě zemřel, byli později vyznamenáni za statečnost a hrdinství v boji. Na konci expedice položil průzkumný tým věnec „na oceánské bojiště“. Během stejné bitvy se potopily ještě tři další lodě, které dosud nebyly nalezeny. Data, sonarové záznamy a další poznámky nebudou přístupné veřejnosti, ale budou předány přímo americkému námořnictvu. Snad budou užitečné historikům a správcům námořních archivů.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu