FBI potvrzuje, že nechvalně známá šifra 340 vraha Zodiaca byla dekódována a jeho zpráva je veřejnosti konečně odhalena

Federální úřad pro vyšetřování potvrdil, že skupina kryptologů prolomila nechvalně známou šifru 340. Tu použil sériový vrah Zodiac při svém řádění před více jak 50 lety.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem James Felton
                   

V období konce 60. a začátku 70. let zabil sériový vrah vystupující pod přezdívkou Zodiac na území Kalifornie minimálně 5 lidí. Během svého řádění poslal tisku výhružné zprávy psané substituční šifrou. Písmena jsou v ní nahrazena (substituována) jinými písmeny nebo čísly. V případě Zodiaca se ovšem jednalo o sérii symbolů. Prolomení šifry staré 51 let trojicí amatérských nadšenců potvrdilo i prohlášení FBI.

Roky odolávající kód

Noviny vzkazy otiskly, protože Zodiac vyhrožoval, že při nedodržení instrukcí opět udeří. První šifra, která byla snadnější než pozdější kusy, byla vyřešena o týden později, tedy 8. srpna 1969. Prolomili ji Donald Gene a Betty June Harden. Vzkaz zněl: „MÁM RÁD ZABÍJENÍ LIDÍ PROTOŽE JE TO MNOHEM VĚTŠÍ ZÁBAVA NEŽ LOV V LESE PROTOŽE ČLOVĚK JE TO NEJNEBEZPEČNĚJŠÍ ZVÍŘE ZE VŠECH.

V podobném duchu vzkaz pokračuje, neobsahuje žádné skutečné stopy, pouze řadu bludů a spoustu gramatických přešlapů. Dost možná šlo o inspiraci snímkem Nejnebezpečnější hra, v němž je muž loven šlechticem pro zábavu. Po této zprávě se vrahovy šifry staly mnohem složitějšími. Právě ta, která obsahovala 340 znaků, dokázala unikat rozluštění největšími experty po celých 51 let.

Věděli, že půjde o výzvu

Jednou z hlavních motivací kryptologů bylo vědomí, že se jedná o náročnou výzvu. David Oranchak, Sam Blake a Jarl Van Eycke použili program na nalezení všech možných způsobů čtení. Čistým štěstím Oranchak odhalil části jako „zkoušíte mě chytit“ a „nebo plynovou komoru“. To dalo nápovědu, že vzkaz není v jednom velkém bloku, jak se jeví, ale jde o text složený z více částí. V tomto případě 9 linek, dalších 9 a pak 2 konečné.

iZdroj fotografie: Se souhlasem James Felton

Pečlivým postupem od levého horního rohu, dolů a přes dvě místa se nakonec ukázal čtecí klíč. Kupříkladu písmeno „B“ bylo představeno jako „7“, „C“ číslem „9“ a „A“ celou sadou symbolů, které vůbec nejsou na klávesnici. Adaptací této metody a prostým ignorováním některých slov se objevil i zbytek vzkazu. Reálnost řešení podpořila skutečnost, že vrah odkazoval na události, které se děly kolem vyšetřování.

Prolomení kódu potvrzeno FBI

Trojice předala své řešení agentům, kteří následně potvrdili jeho platnost. FBI si je vědoma, že šifra připisovaná Zodiakovi byla rozluštěna soukromými osobami,“ uvedli agenti v prohlášení. Dodali také, že případ je stále vyšetřován a nikoli vyřešen, jak uváděly říjnové zkazky. „Případ Zodiac zůstává otevřený jak u FBI v San Franciscu, tak i u místního policejního oddělení. Vzhledem k průběhu a z respektu k obětem nebudou další komentáře.“

Tým luštitelů dodal, že je velmi zklamalo, že vzkaz neobsahoval jakékoli informace, které by pomohly samotného vraha identifikovat. Nebo aspoň ne to, co zatím našli. Jde v zásadě jen o „hromadu keců, které k němu mají přitáhnout pozornost“. Oranchak dodal, že „mu nepřijde, že by konec vzkazu plynul úplně správně. Ale možná někdo přijde na lepší způsob, jak se to má vlastně číst.“ Totožnost člověka chlubícího se 37 vraždami je tak stále záhadou.

Kdo z podezřelých v případu Zodiac podle vás byl či je skutečným vrahem?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články