Co skrývá pražský orloj: Během restaurace byl nalezen tajný vzkaz i skrytá místnost

Pražský orloj má svá tajemství, o kterých se nám ani nesnilo. Restaurátoři našli tajný vzkaz, nové sochy i skrytou místnost. Kolik tajemství se zde ještě ukrývá?

pražský orloj i Zdroj fotografie: Jorge Royan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pražský orloj je po celá staletí opředen tajemstvím a četnými záhadami. Váže se k němu hned několik pověstí a do Prahy láká turisty z celého světa. V roce 2018 prošla Staroměstská radnice i s orlojem rozsáhlou rekonstrukcí, která pomohla obě památky zachovat pro budoucí generace. Zároveň byly během rekonstrukce odhaleny další záhadné skrýše, které obsahovaly vzkazy budoucím generacím.

Pražský orloj prošel rozsáhlou rekonstrukcí

Pražský orloj je poměrně složitý a unikátní stroj, který se skládá ze 750 součástek, se kterými se musí odborně zacházet. Za jeho rekonstrukci město zaplatilo 9,4 milionů korun. Rozsáhlá rekonstrukce mu však měla navrátit jeho původní vzhled a funkčnost, kterou mu vtiskli jeho středověcí stavitelé. Během let prošel orloj už několika rekonstrukcemi, které postupně změnily a zmodernizovaly jeho funkční aspekty. Některé součástky musely být kvůli poškození vyměněny a nahrazeny novými.

Největší zásah do struktury orloje byl proveden během rekonstrukce v roce 1948, kdy byl původní lanový mechanismus nahrazen moderním elektrickým strojkem. Z velké části za to mohl požár, který radnici zachvátil v roce 1945, během kterého došlo ke značnému poškození některých částí orloje. Základní konstrukce je však stále původní z roku 1410, stejně jako některá ozubená kola, která jsou během rekonstrukcí pouze zbavena rzi. Pražský orloj tak představuje jakousi hmatatelnou kroniku všech historických událostí, které „zažil“.

pražský orloj
iZdroj fotografie: Jakub T. Jankiewicz / Creative Commons / CC BY-SA
Pražský orloj prošel v roce 2018 rozsáhlou rekonstrukcí.

Tajné vzkazy pro budoucí generace

Během rekonstrukce v roce 2018 bylo objeveno několik tajných schránek, které ukrývaly vzkazy pro budoucí generace. Schránky byly do orloje přidány během rekonstrukcí v letech 1948 a 1984, jak uvádí web ČtiDoma.cz. Tajné vzkazy obsahovaly záznamy o výši investic, výtisky tehdejších novin, a dokonce několik mincí. Ve schránce z roku 1948 byl pak nalezen ještě dopis, ve kterém si tehdejší pracovníci postěžovali na právě nastupující komunistický režim.

Nejpodivnější památka celé Evropy je umístěna v jezeře. Turisti se mohou zbláznit a městečko díky ní vydělává miliony

Kromě schránek byly objeveny doposud neznámé sochy, které pravděpodobně pochází z 15. století, a navíc i tajná místnost, o které však nemáme podrobnější informace. V rámci zachování tradice ukryli do tajných schránek dopis zástupci městské rady i v roce 2018. Pražský orloj nyní představuje zajímavou skrýš pro předávání vzkazů našim potomkům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články