Je na dně moře a skrývá poklad v hodnotě 17 miliard dolarů. Bude tam zřejmě navždy, vyzvednout ho nikdo nesmí

Je na dně moře a skrývá poklad v hodnotě 17 miliard dolarů. Bude tam zřejmě navždy, vyzvednout ho nikdo nesmí. Důvodem jsou nejasnosti v nároku na vlastnictví.

17 miliard dolarů i Zdroj fotografie: W.Strickling / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoliv se může zdát, že mořské hlubiny už dávno vydaly všechna svá tajemství, nedávný objev lodního vraku nás přesvědčil o opaku. Po 300 letech byla nalezena španělská galeona San José, která na své palubě vezla poklady z Nového světa. Dnes se cena pokladu odhaduje na závratných 17 miliard dolarů. Na světlo světa se však nejspíš už nikdy nepodívá.

Robotická ponorka učinila nebývalý objev

Vrak lodi byl objeven v roce 2020. Zásluhu přitom nese robotická autonomní ponorka s názvem REMUS 6000. Inovativní technologie ponorce zajistily přístup i na místa, kam by se člověk za žádných okolností nedostal. Začalo tak několika měsíční dokumentování podivného nálezu, u kterého zpočátku nikdo netušil, že v sobě skrývá poklad v hodnotě 17 miliard dolarů. Ještě dva roky po nálezu neměla veřejnost o objevu ani ponětí. Výzkumníci mezitím sbírali fotografie, které autonomní ponorka na dně moře pořizovala a snažili se nález identifikovat.

17 miliard dolarů iZdroj fotografie: Jstuby / Creative Commons / CC BY-SA
Poklad za 17 miliard dolarů zůstane navždy na mořském dně.

San José a poklad v hodnotě 17 miliard dolarů

Z počátku nebylo ani jasné, jaký předmět na mořském dně vlastně spočívá. Teprve fotografie bronzových děl výzkumníkům napověděly, že se nejspíš jedná o loď. V tu chvíli už tušili, že narazili na něco významného. Děla zdobily rytiny delfínů, podle kterých dokázali výzkumníci identifikovat vrak jako španělskou galeonu San José.

Ta se potopila na počátku 18. století. Na palubě vezla cenné poklady z Nové země zpátky do Evropy, ale ani všech 62 děl jí nedokázalo ubránit proti britským lodím. Jelikož právě probíhala válka o španělské dědictví, Britové loď s nákladem rozhodně nešetřili. Potopila se s celou posádkou i pokladem, který má dnes hodnotu 17 miliard dolarů.

J.S Seaverns

Objev nevídaných rozměrů: Lovci pokladů našli pod hladinou moře starý a mimořádně zachovalý vrak lodi

Loď nikdo nevyzvedne

Bezesporu se jedná o nejvýznamnější objev posledních let. Zatím však není jisté, jestli bude poklad z mořského dna někdy vyzdvižen. Vrak byl nalezen někde u pobřeží Carageny v Kolumbii. V současné době probíhají žhavé diskuze o tom, komu vrak i se svým pokladem vlastně náleží. Nárok si činí kolumbijská vláda i americká záchranná společnost spolu s americkou vládou. Jistý nárok by mohlo mít také Španělsko, kterému loď v historii patřila. Pokud se spory o vlastnictví nepodaří vyřešit, zůstane vrak na mořském dně nejspíš navždy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články