Objev nevídaných rozměrů: Lovci pokladů našli pod hladinou moře starý a mimořádně zachovalý vrak lodi

Potápěčům se podařilo najít neuvěřitelně zachovalý vrak lodi J.S. Seaverns. Jde o mimořádný přínos pro námořní výzkum.

J.S Seaverns i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Skupina badatelů objevila na dně jezera Superior úžasně zachovalý vrak lodi, což představuje mimořádný přínos pro námořní výzkum. Jedná se o vrak J.S. Seaverns, 40 metrů dlouhou nákladní loď, která se potopila v květnu 1884 poblíž přístavu Michipicoten v Ontariu. I přes uplynutí 132 let od této události je tento potopený historický artefakt v neuvěřitelně dobře zachovalém stavu. Tento pozoruhodný nález nám otevírá nový pohled na dobu minulou a představuje fascinující okno do života námořníků v 19. století. 

Potopení lodi 

V květnu 1884 se loď J.S. Seaverns vyloďovala v přístavu Michipicoten, přepravujíc zásoby, včetně potravin pro kanadskou pacifickou železnici. Při pokusu o opuštění přístavu však došlo k tragédii, když narazila do skal a utrpěla vážné poškození trupu. I přes zoufalé snahyi skončila v hlubinách jezera Superior. Naštěstí se však všem 15 členům posádky a 45 cestujícím podařilo uniknout. Loď byla následně prakticky zapomenuta, dokud tým nadšenců pod vedením Dana Fountaina z Negaunee v Michiganu nepřistoupil k pátrání po tomto zapomenutém vraku. Jejich oddaná snaha byla odměněna v létě 2016, kdy pomocí sonarového snímkování a důkladného výzkumu stanovili přesnou polohu lodi. 

Krásný nález

To, co činí tento objev tak výjimečným, je nejenom fakt, že loď byla nalezena v tak dobře zachovalém stavu, ale také skutečnost, že odpočívá na dně jezera za poměrně klidných podmínek. Trup lodi je pozoruhodně neporušený, přestože horní kabiny vykazují známky poškození. Ponoření do hlubin k vraku odhalilo nepřekvapivě zachovalé interiéry, kde jsou talíře stále uspořádané na policích, židle připravené, jako by očekávaly cestující, a kormidelní kolo lodi opřené o pravobok vraku, zdánlivě zamrzlé v čase. 

Obrovský poklad

Pro historiky a archeology představuje tento nález skutečný poklad. Vrak poskytuje jedinečnou příležitost ponořit se do minulosti a osvětlit život námořníků v 19. století. Loď J.S. Seaverns nabízí vzrušující okno do doby, kdy parní čluny jako ona pluly Velkými jezery, spojovaly obce a převážely nezbytný náklad. Stupeň zachovalosti tohoto vraku předčil očekávání a poskytl bezprecedentní příležitost pro zkoumání a dokumentaci nedotčeného kousku historie.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články