5 nejslavnějších odstřelovačů vojenské historie. Mezi svými nepřáteli doslova rozsévali smrt a hrůzu

Být odstřelovačem není jednoduché a stát se nejlepším z nejlepších chce sice talent, ale spolu s tím i hodně psychické odolnosti vůči stresu. Toto je top 5 střelců na světě.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ostrostřelci, kteří uměli likvidovat velitele a důležité osoby na dlouhou vzdálenost, se vyskytli již za americké války za nezávislost. Ale profese odstřelovače se rozvinula za první, a hlavně druhé světové války, jak se stále zlepšovaly zbraně a optika na ně. Nyní jsou důležitou součástí armád, ale i policie, dokáží se trefit i na vzdálenost několika kilometrů. Jsou obdivováni, zároveň však nepřítelem nenáviděni. Toto je pět známých odstřelovačů historie.

Carlos Hathcock přezdívaný The White Feather (Bílé pírko)

Člen americké námořní pěchoty, do které vstoupil v roce 1959. Vždy býval fenomenálním střelcem, který vyhrával různé střelecké soutěže. V roce 1964 byl poslán do Vietnamu, kde se brzy stal postrachem komunistických bojovníků. Oficiálně zlikvidoval 93 cílů, ale mluví se až o 300. Na hlavě i v akci nezvykle nosil bílé pírko. Legendární se stal jeho souboj s vietnamským odstřelovačem, ze kterého vyšel vítězně.

Simo Häyhä přezdívaný Bílá smrt

Legendární finský odstřelovač, který se proslavil během zimní války, kdy Sovětský svaz napadl Finsko. Pohyboval se v bílé maskovací uniformě a na lyžích po zasněženém severu. Výhodou byla jeho malá postava, která mu umožnila se lépe krýt. Puškou, na které nepoužíval optický zaměřovač, zlikvidoval 219, neoficiálně 542 nepřátel. Nakonec byl těžce raněn v březnu 1940. Ze zranění se zotavil, ale měl postižený obličej. Dožil se 96 let.

Ljudmila Pavličenková přezdívaná Lady Death (Paní smrt)

Sovětská odstřelovačka ukrajinského původu. Střelbě se věnovala od mládí, což jí umožnilo se kvalifikovat na pozici odstřelovačky. Během své kariéry měla na svědomí 309 nepřátel, mezi kterými byla i řada německých ostrostřelců. V roce 1942 byla zraněna a evakuována mezi posledními obránci Sevastopolu. Pak absolvovala propagační cestu do USA a díky místním médiím se stala celosvětově známou. Na frontu se již nevrátila, působila jako instruktorka ve škole pro odstřelovače.

Vasilij Zajcev přezdívaný Vasja

Sovětský odstřelovač, jehož jméno je světové veřejnosti známé hlavně díky filmu Nepřítel před branami. V něm ve Stalingradu vede souboj s německým odstřelovačským esem majorem Königem, ale podle všech dostupných informací takový člověk neexistoval. Faktem ale zůstává, že Zajcev v bojích o Stalingrad zlikvidoval 225 německých vojáků, z toho 11 odstřelovačů. Založil také kurzy pro odstřelovačské nováčky, kde je učil moderním způsobům boje. Zemřel ve věku 76 let.

iZdroj fotografie: Public Domain

Chris Kyle přezdívaný The Devil of Ramadi (Ďábel z Ramádí)

Člen amerických Navy SEALs, který se proslavil během bojů v Iráku, kde byl nasazen celkem čtyřikrát. Oficiálně měl zneškodnit 160 nepřátel, jeho neoficiální skóre je o stovku vyšší. Během jeho působení v Ramádí na něho nepřátelé vypsali odměnu, která se vyšplhala až na 180 tisíc dolarů (4,36 milionu korun). Od námořnictva odešel v roce 2009. O čtyři roky později ho v Texasu zastřelil jiný veterán z Iráku trpící posttraumatickou stresovou poruchou.

Zdroj: Military

Které další slavné odstřelovače historie znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články