Vykopávka stará 2700 let může vyprávět o tehdejších epidemiích. Vědci rozluštili, jak s nimi naši předkové bojovali

Starověká toaleta v Jeruzalémě posloužila vědcům pro demonstraci důležitosti archeoparazitologie. Našli v ní minimálně čtyři druhy parazitů.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Ya'akov Billig
                   

Parazitologové využili nálezu starověké toalety a provedli výzkum zbytků po uživatelích. Cílem bylo určit druhy střevních parazitů přítomných u vysoce postavených obyvatel Jeruzaléma v 7. století před naším letopočtem a odhalit historii regionálního zdraví a hygienických podmínek. Studie Dafny Langgut byla publikována v International Journal of Paleopathology. 

Venkovní toaleta

Záchod byl nalezen během vykopávek v letech 2019 až 2020 na velkém pozemku nemovitosti Armon ha-Naciv a nachází se v dnešním jižním Jeruzalémě. Armon ha-Naciv bylo náboženské centrum Jeruzaléma, dokud nebyl zničen Babyloňany kolem roku 580 před naším letopočtem. 

“A private toilet cubicle was very very rare in antiquity, and only a few were found to date, most of them in the City…

Zveřejnil(a) The Independent dne Úterý 5. října 2021
Objevená toaleta

V tomto paláci měli i venkovní záchod. Jedná se o zvláštní nález částečně proto, že soukromé toalety jsou z tohoto období velmi vzácné. Toaleta je z vápence a archeologové předpokládají, že se používala stejně jako toalety, které používáme dnes. V oblasti Izraele a Palestiny byly nalezeny pouze tři další záchody z doby kolem roku 1500 před naším letopočtem a všechny se nacházejí na velkých panstvích.

Detekce parazitů 

Odpad skončil v prostoru pod toaletou. Izraelská archeoložka Dafna Langgut tyto pozůstatky prozkoumala a odhalila, jaké nemoci mohli mít jeho uživatelé. Byly nalezeny čtyři druhy parazitů, kteří žijí ve střevech lidí. Taenia (tasemnice), Trichuris trichiura (tenkohlavec lidský), Ascaris lumbricoides (škrkavka dětská) a Enterobius vermicularis (roup dětský). Přestože návštěvníci toalety patřili pravděpodobně k nejbohatším ve společnosti, hygiena stále pokulhávala.

iZdroj fotografie: SuSanA Secretariat / Creative Commons / CC BY
Škrkavka dětská

I když se jednalo o soukromé toalety, byly stále docela jednoduché a nebyly napojeny na žádnou kanalizaci. Existují však příklady fungujících kanalizací, které jsou mnohem starší než izraelská venkovní toaleta. První kanalizační potrubí byla položena na Krétě již 3 000 let před naším letopočtem mínojskou kulturou. Nejznámější starověký kanalizační systém však najdeme v Římě. Římané vybudovali rozsáhlou síť akvaduktů a potrubí, které odváděly odpadní vodu z města. Údajně byla dokončena kolem roku 200 před naším letopočtem.

Jaký má podle vás tento výzkum přínos?

Zdroj: Forskning, Dafna Langgut, Mid-7th century BC human parasite remains from Jerusalem, 2022

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články