Je možné, že mohou paraziti ovládat naši mysl?

Může to vypadat jako holý nesmysl, ale co když je všechno jinak. Stejně jako virů, hub, bakterií, tak i parazitů jsou tisíce druhů. Nás zajímá parazit, který přenášejí myši, a ve střevech kočky se množí. Bavíme se o Toxoplasma gondii. Když tento druh parazita nakazí myš, tak aby se mohl dál množit, potřebuje se dostat do kočky.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

A tak napadne mozkové buňky myši, a změní její chování. Myš, která by před kočkou normálně utekla, začne vyhledávat místa kudy kočky chodí, a doslova si říká o sežrání. No a když ji kočka sežere, může se zToxoplasma přenést na člověka.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
O parazitech často vůbec nevíme

Jak moc je tento parazit rozšířený?

Vědci odhadují, že na celém světě je Toxoplasmou nakažena více jak 1/3 populace. To číslo je ohromné, ale když vezmeme v potaz, kolik po světě chodí koček, tak to není až tak udivující. A myší běhá po světě ještě daleko víc. Nás však zajímá, co se stane, když se tímto parazitem nakazí člověk. Stane se z něho zoombie? To zcela určitě ne, ale začne se chovat stejně jako nakažená myš. Vědecká studie předpokládá, že by tomu tak mohlo být. Mnohem více riskuje, ztrácí zábrany, když jde o zvýšenou míru rizika, a normálně by se takové věci vyhnul. A to už jsou příznaky, že naše myšlení je ovlivněné.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
K přenosu může dojít i od zvířat

Je to pro lidi nebezpečné?

Toxoplasma se může množit ve vnitřnostech koček, protože obsahují kyselinu linolovou a to v takové míře, která zabezpečí rozmnožení parazita. Přenos na člověka se může uskutečnit několika způsoby. Když čistíte kočce pelíšek, dále když jíte nedopečené maso, a nakonec i nemytou zeleninou, když kočky chodí vykonávat potřebu na vaši zeleninovou zahrádku. Lidské mozkové buňky jsou podobné těm myším. A když parazit dokáže ovlivnit chování myši, aby se přestala bát a nechala se sežrat, může parazit stejně ovlivnit naše chování? Správnou odpověď nám může dát dlouhodobý výzkum, a než se všechna data vyhodnotí, aby se mohla správně interpretovat, tak ještě nějakou dobu potrvá.

Příznaky, že jsem onemocněl toxoplasmou

Zpočátku může nákaza Toxoplasmou vypadat jako obyčejná chřipka. Mnozí z nás však žádné příznaky nemají, a tak si ani neuvědomí, že se nakazili. Závažnější problém může nákaza vyvolat u těhotných žen, kde se zvyšuje riziko přenosu na plod. To že jste se nakazili, potvrdí pouze krevní test, kde vám zjistí v krvi protilátky. Má se tedy každý, kdo má doma kočku nechat testovat? Dost zásadní otázka. Způsob léčby neexistuje, a pokud se nakazíme, tak v nás parazit nejspíš přežívá dlouhodobě.

A jaké z toho  plynou závěry?

Existují studie provedené v Turecko a České republice, které zahrnuli 370 dobrovolníků v Turecku a 600 v ČR, které prokázaly souvislost s nákazou Toxoplasmou a chováním lidí. Tyto studie zkoumaly vliv nákazy na možnost autonehody. Nakažení pak měli větší míru rizika, že se jim nehoda stane. Vědci prokázali, že nákaza zanechává v mozku cysty, které měli za následek zvýšenou produkci dopaminu, a ten je zodpovědný za vyhodnocování míry rizika při lidské činnosti. Pokud je tedy pravda, že parazit ovlivňuje myšlení, může být pravda, že když se nakazíme, jsme ochotní více riskovat. Na silnicích je to určitě ke škodě, protože nakažení ohrožují životy jiných lidí.

Může mít nákaza přínos pro lidi?

Možná si říkáte, že je to velice nepravděpodobné. Ale co některé oblasti v podnikání? Obchodníci, makléři – tito lidé musí při své práci riskovat. Naopak lidé v kancelářích, ve výzkumech nepotřebují riziko. Je tady souvislost? Když se prováděla studie se 197 lidí, kteří se zúčastnili workshopů. 124 jich bylo nakažených, 73 nebylo. Z těch nakažených si 17 založilo vlastní firmu, z nenakažených pouze 4. I tady vidíme rozdíl. Stojí za tím vším opravdu nákaza Toxoplasmou? Pokud ano, máme před sebou roky výzkumu, abychom zjistili, jak přesně tento okem neviditelný parazit mění myšlení lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články