Papežské orgie, zvrácené jeptišky a kastrovaní milenci. Skandály církve otřásají společností od jejích počátků

Situace, které v současné době považujeme za běžné, kdysi vyvolávaly všeobecné pohoršení. Chtíči nedokázali odolat ani církevní představitelé.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Lidská historie je protknutá řadou bitev, politických úspěchů i milostných skandálů. Ty nejzajímavější se nesmazatelně zapsaly do soudobých kronik i do paměti společnosti. Jsou mezi nimi jak milostné aféry nejvyšších církevních představitelů, tak případy, kdy jednotlivci porušili „dobré mravy“, a skončili proto v rukou kata. Některé činy byly motivované láskou (například vztah Pierra Abélarda a Héloisy), avšak většinu poháněl pouhý chtíč a sexuální pud.

Církev se otřásala sexuálními skandály

Příslušnost k církvi ještě neznamená, že bude dotyčný dodržovat celibát. Nechvalně proslulý papež Jan XII. nastoupil na Svatý stolec v roce 955 jako teprve 18letý, avšak záhy se zapsal do historie. Jeho působení v čele církve bylo natolik příšerné, že si za osm let své „vlády“ vydobyl označení jako nejhorší papež v historii. Kromě hazardu a zbytečné krutosti se vyžíval v orgiích, které často sám pořádal. Zemřel při milostném aktu se ženou jménem Stefanetta. Na příčině smrti se prameny neshodují – buď ho skolil infarkt, nebo ho vyhodil její manžel z okna.

Pierre Abélard byl za svoji lásku vykastrován

Láska Abélarda a Héloisy vstoupila do dějin jako jedno z nejstarších milostných dramat. Pierre Abélard byl francouzský scholastik, filosof a teolog, který je považován za předchůdce novověkého racionalismu. Héloisa byla neteř proslulého kanovníka Fulberta a Abélardova studentka. Dvojice se seznámila během domácí výuky, která rychle přerostla v lásku. Fulbert jejich vztah odhalil až ve chvíli, kdy byla dívka těhotná. Aby zamezil skandálu, poslal Abélard svoji milenku do města Le Pellet ke své rodině.

Tam Héloisa porodila syna Astralabia (o jeho osudu nejsou dochované žádné zmínky). Později se na Abélardovo přání vrátila do Paříže, kde se dvojice tajně vzala. Ovšem než tato zpráva stihla dojít k dívčině strýci, ten nechal Abélarda vykastrovat. Dvojice se poté rozdělila – Abélard odešel do kláštera Saint-Denis jako mnich a Héloise vstoupila do kláštera v Notre-Dame d’Argenteuil. Až do smrti si nicméně posílali dopisy plné láskyplných slov a vášnivých vyznání. Jejich korespondence je označována jako nejlepší milostné vyznání, které bylo kdy napsané.

První transvestity odsoudili k smrti

Nejsou to jen církevní představitelé, kteří se dokáží zasadit o „šťavnatý“ skandál. V roce 1395 vzbudil všeobecnou pozornost případ prostitutky Eleanor, jejíž klient během aktu zjistil, že ve skutečnosti obcuje s mužem. John Rykener (alias Eleanor) se za ženu vydával několik měsíců a jeho ložem prošla řada významných osobností z řad církevních představitelů, městských úředníků, či prý dokonce jeptišek. O osudu ze sodomie obviněného Rykenera nejsou dostupné podrobné informace, avšak předpokládá se, že byl odsouzen k smrti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

O téměř sto let později, v roce 1477, otřásl německým městem Špýr případ tajemného muže. Ten nejen, že navštěvoval nevěstinec, ale také na veřejnosti osahával cizí ženy. Když vyšetřovatelé podezřelého dopadli, nestačili se divit. Místo muže – ženatého a řádného občana, který se do města přestěhoval v roce 1475 – se pod kápí skrývala žena. Ta se jmenovala Katherina Hetzeldorfer a při styku s prostitutkami používala ručně vyrobený penis ze dřeva, vlny a kůže. Její manželka byla ve skutečnosti její sestra. Katherina byla odsouzena k smrti.  

Co si myslíte o církvi a jejím fungování?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jednodenní půst může mít výrazný pozitivní vliv na vaše tělo i mozek. Dokonce prý prodlužuje život
Události247.cz
Události247.cz
Co ve válce dělají Čečenci? Video jejich jednání se zajatci obletělo celý svět
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Útok „mrtvých mužů“: Jak ruské zombie pobily Němce v legendární prvoválečné pevnosti Osowiec
adbz.cz
adbz.cz
Může způsobit alergie a výrazně navyšuje účty za energie. Jak se doma vyhnout nebezpečí suchého vzduchu?