Jak žili kněží ve středověku? Zneužívali svoje postavení, ačkoliv to nebyli žádní boháči

Role kněží ve středověku byla velmi důležitá, kromě duchovních záležitostí dohlíželi i na ty světské. Někteří žili v luxusu, jiní si museli najít druhou práci.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Středověcí duchovní se modlili za neznalost obyčejného člověka a do určité míry s ním manipulovali. Jejich role byla ale také pozitivní a v mnoha ohledech nezastupitelná. Jelikož jako jediní ovládali latinu, což byl úřední jazyk středověku, mohli vytvářet záznamy informací a předávat je dalším generacím, kterým tak pomohli a vedli je.

Důležitá společenská role

Kněží byli ve středověku osvobozeni od placení daní díky svému význačnému postavení. Starali se o členy komunity a zastávali prestižní roli ve společnosti. Vedli křty a svatby a obvykle byli jedinými nositeli vzdělání. Kněz měl mimo jiné na starosti dodržování náboženských zvyklostí a událostí a měl odpovědnost za provádění smutečních obřadů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Siena)

Jednou z nejvýznamnějších povinností bylo zřízení a provoz tehdejších škol. Duchovní byli pověřeni zodpovědností za vzdělávání místního obyvatelstva, ačkoli to, co učili, bylo skromné ​​a velmi základní. Jen malý počet studentů naučili vzdělaní kněží číst a psát latinsky. Vyučovali také religionistiku, filozofii a rétoriku.

Značné rozdíly v postavení duchovních

Kněží většinou nebyli žádnými boháči. Výjimkou byli biskupové ovládající celá území a kněží sloužící mše ve velkých  kostelech. Většina kněží, zejména ve venkovských kostelech a farnostech, neměla dostatek peněz na uživení se. V raném středověku byl místním knězem často právě ten, kdo od pána přijal nejnižší plat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bazilika svatého Petra


V důsledku toho slýcháme o kněžích, kteří byli v tak těžké tísni, že aby uživili sebe a rodinu, museli přijmout ještě druhou práci. Většina se soustředila na zemědělství, ale ne vždy. Například jeden německý kněz z 15. století požádal o osvobození od svých farních povinností, přičemž jako důvod uvedl nehodu při pájení, kdy mu do jednoho oka stříklo olovo.

Jak byste využili svého postavení jako středověký kněz?

Zdroj: Medievalist, MedievalChronicles

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Už žádné „koláče“ ani zápach. Zamezit pocení se dá i přírodní cestou a funguje to lépe, než kupované deodoranty
Události247.cz
Události247.cz
Vláda projedná změny solidárního příspěvku na ubytování uprchlíků. Rozdíl bude v penězích za pokoj a za celý byt
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nedostatek klasických raketometů Ukrajinci řeší různými improvizacemi. Fungují, ale moderní zbraně nenahradí
adbz.cz
adbz.cz
Připravte se na legendární úrodu rajčat a okurek. Pokud je pohnojíte domácím roztokem ze dvou složek, bohatě se vám odvděčí