Jak žili kněží ve středověku? Zneužívali svoje postavení, ačkoliv to nebyli žádní boháči

Role kněží ve středověku byla velmi důležitá, kromě duchovních záležitostí dohlíželi i na ty světské. Někteří žili v luxusu, jiní si museli najít druhou práci.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Středověcí duchovní se modlili za neznalost obyčejného člověka a do určité míry s ním manipulovali. Jejich role byla ale také pozitivní a v mnoha ohledech nezastupitelná. Jelikož jako jediní ovládali latinu, což byl úřední jazyk středověku, mohli vytvářet záznamy informací a předávat je dalším generacím, kterým tak pomohli a vedli je.

Důležitá společenská role

Kněží byli ve středověku osvobozeni od placení daní díky svému význačnému postavení. Starali se o členy komunity a zastávali prestižní roli ve společnosti. Vedli křty a svatby a obvykle byli jedinými nositeli vzdělání. Kněz měl mimo jiné na starosti dodržování náboženských zvyklostí a událostí a měl odpovědnost za provádění smutečních obřadů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Siena)

Jednou z nejvýznamnějších povinností bylo zřízení a provoz tehdejších škol. Duchovní byli pověřeni zodpovědností za vzdělávání místního obyvatelstva, ačkoli to, co učili, bylo skromné ​​a velmi základní. Jen malý počet studentů naučili vzdělaní kněží číst a psát latinsky. Vyučovali také religionistiku, filozofii a rétoriku.

Značné rozdíly v postavení duchovních

Kněží většinou nebyli žádnými boháči. Výjimkou byli biskupové ovládající celá území a kněží sloužící mše ve velkých  kostelech. Většina kněží, zejména ve venkovských kostelech a farnostech, neměla dostatek peněz na uživení se. V raném středověku byl místním knězem často právě ten, kdo od pána přijal nejnižší plat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bazilika svatého Petra


V důsledku toho slýcháme o kněžích, kteří byli v tak těžké tísni, že aby uživili sebe a rodinu, museli přijmout ještě druhou práci. Většina se soustředila na zemědělství, ale ne vždy. Například jeden německý kněz z 15. století požádal o osvobození od svých farních povinností, přičemž jako důvod uvedl nehodu při pájení, kdy mu do jednoho oka stříklo olovo.

Jak byste využili svého postavení jako středověký kněz?

Zdroj: Medievalist, MedievalChronicles

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Osvědčené praktiky, jak se zbavit bolesti kloubů. Bohatě stačí ležet v posteli a udělat 1 pohyb
Události247.cz
Události247.cz
Vlastnit auto bude výsadou boháčů. Zbytek lidí by si měl raději rychle zvyknout na jízdu autobusem a chůzi pěšky
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Posedlost mocí, nebo „správné“ ambice? Jadernou válku před 60 lety zastavil jediný muž aneb Poměřování sil USA a SSSR
adbz.cz
adbz.cz
5členná rodina bydlí v autobuse. Na nákladech ušetří 2/3 toho, co běžná domácnost, a mají mnohem víc