Šťastně až do smrti? O tom rozhodují geny obou partnerů. Již při narození je člověk předurčen k lásce, či záhubě

Od 70. let 20. století se globálně zvýšil počet rozvodů. Není tedy překvapivé, že vědci se od té doby snaží zjistit, co stojí za touto tendencí opouštět svazek manželský.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Někteří také zkoumali vlivy, které stojí za spokojeným a dlouhodobým svazkem. Obvykle brali v úvahu hlavně vzdělání a věk obou partnerů. Jedna z takových studií naznačuje, že důležitou roli v kvalitě manželství hrají naše geny. Badatelé z univerzity v Arkansasu studovali 71 novomanželských párů a chtěli po nich vyplnit dotazník. Vyplnění se konalo každé 4 měsíce po dobu 3 let vztahu.

Kromě dotazníků také vzorek

Mezitím od páru také odebrali vzorek DNA. Nakonec došli k závěru, že za úspěch manželství může krom jiného také určitá genová variace. Podle závěrů lidé s tímto „manželským genem“ prožívají mnohem lepší vztahy než ti, u nichž chybí. Majitelé tohoto genu si totiž mezi sebou vytvoří mnohem silnější pouto. Výzkum naznačuje, že sekvence DNA má vliv na formování manželství v jeho prvních dnech, které rozhodují.

iZdroj fotografie: Pxhere

Právě toto silné pouto je naprosto klíčové, pokud mají dva lidé strávit společně zbytek života. Partneři vybavení manželským genem ohlašovali silnější vzájemnost a méně potíží v dlouhodobém soužití. Badatelé objevili na základě průzkumu silný a jasný vztah mezi tímto genem a dalšími důležitými složkami vztahu. Patří sem například důvěra v druhého, snadné odpouštění a celková spokojenost s trvalým soužitím jednoho s druhým.

Potvrzení dalších studií

Jak už bylo zmíněno, studie tohoto typu se provádí dlouhodobě. Tato potvrdila, že genetické nastavení opravdu může predikovat kvalitu budoucího svazku. Podle bádání z roku 2017 je i rozvod genetický a právě sklon k rozchodům se dá zdědit stejně jako další vlastnosti. Jiná studie zase navrhuje, že klíčem ke spokojenému manželství je oxytocin, látka známá jako „hormon lásky“. Gen odpovědný za jeho produkci může ovlivnit kvalitu prožívané intimity.

iZdroj fotografie: Pxhere

I když ale žádný z partnerů není geneticky požehnán, neznamená to, že je svazek odsouzen k zániku. Ačkoli se na společné cestě životem mohou objevit nějaké problémy, s dostatkem vzájemné snahy lze prožít dlouhé a spokojené manželství. Každý svazek má své vzestupy a pády a je potřeba na něm pracovat. Stejně tak není určitě ideální svádět veškeré výhry nebo prohry na to, že je člověk nějak nastaven. Základem je přijetí odpovědnosti za sebe sama a své chování.

Co je podle vás klíčem ke spokojenému a dlouhému svazku?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články