Čarodějnické značky na zdech kostela ho stejně neuchrání zkázy

Lidstvo se zřejmě nikdy nepoučí z minulosti, i když víme, že v každém příběhu je alespoň trochu pravdy. Když se společnost HS2 Ltd. rozhodla postavit vysokorychlostní železnici vedoucí hrabstvím Buckinghamshire, netušila, jaké překvapení na ní čeká. Trasa železnice vede přes místo, kde kdysi dávno stál kostel. Dle archeologa společnosti byl založený někdy kolem r. 1070 pro pána Stoke Mandevilla.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Kostel pak byl ve 40.letech 13.století rozšířený o přístavbu, aby vyhovoval potřebám lidí. Nakonec byl šedesátých letech v 18.století zbořen, protože byl ve městě postavený nový kostel. Zdálo se, že tím jeho existence skončila. Ale opak je pravdou. Při vykopávkách v trase budoucí železnice objevili archeologové kamenné zdi vysoké až 1,5m, které byly velice dobře zachovalé. K jejich velkému překvapení našli na několika kamenech podivné značky. Kola s paprsky směřujícími do středu, kde byl vyvrtaný otvor.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nálezy pomohou nahlédnout do historie

Sluneční hodiny nebo čarodějnická značka

Na kostely se často umisťovaly sluneční hodiny, ale povětšinou to bylo nade dveřmi, a na jižní straně kostela. Tyto značky však byly skoro u země, přičemž jedna byla vedle dveří a druhá na jiné straně. Kostel ve vesnici Stoke Mandeville, který leží v trase železnice, není podle vyjádření archeologů jediný, kdy byly objeveny tyto značky. Když se hledalo vysvětlení, co jsou zač, došly odborníci k závěru, že tyto značky měly sloužit k ochraně před zlými duchy. Byl to vlastně labyrint, odkud duch nenašel cestu, a nemohl tak škodit. Nazývají se „čarodějnické značky“.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Čarodějnické značky nejsou výjimečné

Pomohou tyto vykopávky zachránit kus historie?

Vysokorychlostní železnice potřebuje pro svůj provoz co nejméně směrových oblouků. Změnit proto naplánovanou trasu stojí obrovské peníze. Nejen díky zdržení celé výstavby. Vše se vlastně dělá od začátku. Mnoho z vás může namítnout, že dávno zapomenutý kostel za to nestojí. Nejde však o naši historii? Z ní se dozvídáme, jak žili naši předkové, co vše uměli, a co se událo za jejich života. Nyní stojí společnost před zásadním rozhodnutím. Zvítězí diktát peněz a zisku, nebo úcta k naší historii. Lidé v dobách dávno minulých věřili, že jejich rituály, slavnosti a tradice je mohou ochránit před zlými duchy. Mnoho z nich se právem obává, že je dnes už nedokáže ochránit. A to před mocnými a bohatými této doby.

Co nám nakonec zbude z naší historie

Jak se ukázalo, čarodějnické značky, které tým archeologů našel na zdech tohoto kostela, nejsou v Anglii ojedinělé. Při průzkumech jiných sakrálních staveb se našly tyto značky po celé Anglii. A to zejména těch ze středověku. Kupodivu se podobné značky našly i ve vápencové rokli v Creswell Crags, kde byly jeskyně, v nichž žili lidé. Jak vidíte, zlých duchů se lidé báli a aby jim nemohli ublížit, věřili v pomoc těchto značek. Nakonec to nebudou oni, kdo nám může ublížit. Je to honba za rychlostí, ziskem, a bohatstvím, v čemž ani tyto značky, jež přežily celá staletí, nám nemohou pomoci. Jen říkám, že je to obrovská škoda zničit naši historii.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články