Kam zmizela Noemova archa: Údajně se má nacházet v tureckých horách

Legendární Noemova archa byla podle všeho skutečná. Její vrak byl objeven v tureckých horách a s mýtickým plavidlem má mnoho společného.

Noemova archa i Zdroj fotografie: neufal54 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Biblický příběh o Noemově arše a velké potopě zná nejspíš každý. Jedná se o jeden z těch příběhů a legend, o kterém někdy slyšel i ten, kdo není věřící a Bibli nikdy nečetl. Historici se po desetiletí přou o to, zda je tento příběh alespoň z části založený na pravdě nebo se jedná o pouhou legendu. Tomu, že mohla být Noemova archa a celý příběh o potopě skutečný, nahrává i fakt, že lze příběhy o velké potopě najít ve všech kulturách světa. Tento fakt navíc podporuje i nedávný nález v tureckých horách.

Noemova archa ukrytá v hoře

Slavný biblický příběh popisuje, jak nelehkým úkolem byl Noe pověřen i celou tuto dlouhou plavbu zatopenou krajinou. Bible nám také říká, kde Noemova archa nakonec zakotví. Má se jednat o horu Ararat, která se nachází v oblasti východního Turecka, kousek od hranic s Íránem. Právě zde jsou už v roce 1840 objeveny první dřevěné trámy, které získají pozornost předních archeologů té doby. Už tehdy se ozývají první teorie, že by se mohlo jednat o legendární Noemovu archu. Na své odhalení si však ještě počká víc než sto let.

iZdroj fotografie: Simon de Myle / Creative Commons / CC BY-SA

První veřejné odhalení

V roce 1959 provádí turecký kapitán Ilhan Durupinar rutinní kontrolu leteckých snímků z této oblasti, když si na jedné fotografii všimne podivného objektu. Na první pohled svým tvarem připomíná půdorys lodi. Snímek následně zkoumá i Dr. Brandenburger, odborník na fotogrammetrii ze státní univerzity Ohio, který následně prohlásí: „Nemám žádné pochyby o tom, že tento předmět je loď. Během celé mé kariéry jsem nikdy na stereografii neviděl předmět, jako je tento.“

Od té doby se na místo nálezu vydává několik vědců, kteří se snaží záhadu lodi rozlousknout. Nejnovější 3D skeny, které vědci na místě pořídili, odhalily celkovou velikost objektu, která se až příliš přesně shoduje s biblickými rozměry Noemovy archy. Podle Božích instrukcí měla Noemova archa být 300 loktů dlouhá, 50 loktů široká a 30 loktů vysoká. Stejné rozměry má mít i nalezený objekt.

Vypadá to, že jsme konečně našli Noemovu archu. Archeologové ale namítají, že to není možné

Poutní místo

Ačkoliv se mohou důkazy o tom, že by nalezený objekt mohl být legendární Noemovou archou, zdát jednoznačné, mnoho historiků se k nim staví skepticky a odmítavě. Poutníci a věřící však mají v celé záležitosti jasno už dávno. Místo nálezu bylo dlouhé roky považováno za významné poutní místo. Nedaleko dokonce stál i klášter, který však v roce 776 vyhořel. Dnes je na místě vytvořena přírodní rezervace Noemovy archy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články