Létat neuměl, ale chtěl vysokou odměnu: Calbraith Rodgers přeletěl v roce 1911 celou Ameriku

Létat neuměl, ale chtěl vysokou odměnu. Calbraith Rodgers přeletěl v roce 1911 celou Ameriku, jeho příběh fascinuje dodnes. Svou slávu si však dlouho neužíval.

Calbraith Rodgers neuměl létat i Zdroj fotografie: George Grantham Bain Collection (Library of Congress) / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cal Rodgers, celým jménem Calbraith Perry Rodgers, se v roce 1911 stal prvním člověkem, který přeletěl celou Ameriku – od východního pobřeží po západní pobřeží. Ačkoliv cenu, která byla za tento přelet vypsána, nezískal, nesmazatelně se zapsal do historie letectví. A to i navzdory skutečnosti, že Calbraith Rodgers neuměl létat a své pilotní oprávnění dokončil těsně před touto výzvou.

Calbraith Rodgers neuměl létat

Cal Rodgers byl zajímavý muž, který měl pro strach uděláno a udržoval si osobitou vizáž. Byl to téměř dvoumetrový svalnatý muž a na všech fotografiích pózuje se zapáleným doutníkem v koutku úst. Odjakživa vyhledával adrenalinovou zábavu, především v rozvíjejícím se automobilovém odvětví. Účastnil se několika automobilových závodů a touha po vítězství a překonávání vlastních hranic ho nakonec dovedla i k letectví.

Bratři Wrightové provedli svůj první úspěšný let v roce 1903. Letadla v té době měla do dnešních letounů hodně daleko. Jednalo se o pouhou konstrukci potaženou plátnem. Žádné navigační panely, žádné uzavřené kokpity. V roce 1911 byla vyhlášena odměna 50 tisíc dolarů tomu, kdo přeletí Ameriku od východu na západ ve lhůtě 30 dní. Calbraith Rodgers na výzvu okamžitě reagoval, přestože v podstatě neuměl létat. V té době měl za sebou pouze pár hodin létání a inkoust na jeho pilotním oprávnění ani nestihl pořádně zaschnout.

Calbraith Rodgers neuměl létat
iZdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA
Cal Rodgers během letu několikrát havaroval.

Nezdolného Cala nic nezastaví

Od bratří Wrightů si na tuto cestu zakoupil vlastní letadlo, které ho v té době vyšlo na 5 tisíc dolarů. Značka šumivých limonád Vin Fiz přislíbila, že bude jeho cestu sponzorovat, a tak nic nebránilo tomu, aby vyrazil. Svou cestu započal 17. září 1911 v New YorkuHned první den se mu povedlo urazit 170 kilometrů. Toto štěstí ho však brzy opustilo. Vzdálenost, kterou moderní letadlo přeletí během pěti hodin, překonal Cal Rodgers za 49 dní. Do toho jsou započítány i několikadenní prodlevy, během kterých z technických nebo zdravotních důvodů letět nemohl.

Co by se stalo, kdyby v letadle praskla všechna okna? Nenechte se zmást akčními filmy

Během cesty celkem šestnáctkrát havaroval a učinil okolo 70 mezipřistání. Technický tým, který ho celou cestu doprovázel vlakem, musel několikrát zasahovat a letadlo opakovaně opravovat. Ve výsledku na něm nezůstala jediná originální součástka. Sám Cal utrpěl několik vážných zranění, včetně popálení horkým olejem, četných zlomenin a dokonce se mu šrapnel z explodovaného motoru zabodl do paže. Přesto se svého cíle nevzdal a závod dokončil, i když věděl, že odměnu už nezíská. Lhůtu 30 dní splnit nedokázal.

cal rodgers
iZdroj fotografie: No known restrictions on publication. / Creative Commons / CC BY-SA
Calbraith Rodgers neuměl před závodem létat.

Závod navzdory všemu dokončil

Cal Rodgers tak podnikl let v rozsahu 80 hodin čistého času, než konečně přistál na pláži v Kalifornii. Jednalo se o skutečně legendární výkon, který si bezesporu zaslouží obdiv i dnes. Calbraith Rodgers, muž, který neuměl létat, přeletěl celou Ameriku. Cal si však svou slávu příliš dlouho neužil. Jen o pár měsíců později testoval na pacifickém pobřeží nový typ letadla, se kterým se zřítil do moře a na místě zemřel. Bylo mu pouhých 33 let.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články