Co by se stalo, kdyby v letadle praskla všechna okna? Nenechte se zmást akčními filmy

Přes svou vysokou statistickou bezpečnost je pro mnoho lidí létání stále velmi stresující událost. I přesto, že nouzové situace se tu objevují jen sporadicky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Současně s tím existují také lidé, kteří dovedou najít cestu z prakticky každé situace a to způsobem, který okolí totálně zarazí. Například cestující, který spravil prasklé okno v letadle jen pomocí čiré lepicí pásky. Ve spojení se selháním oken se vyskytlo i několik dalších vážných nehod, je proto na místě podívat se celé záležitosti blíže na zoubek. Co by tedy nastalo, pokud okna v letadle popraskají?

K takovým věcem už došlo

Popraskaná okna v letadle už se objevila například v roce 1990 během letu British Airway. Tehdy se oddělilo jedno z čelních skel a pilota to téměř vycuclo z kabiny. Naštěstí ho zachytil stevard a držel ho do té doby, než letadlo bezpečně přistálo. Podobná situace nastala i v roce 2018, kdy odletěla opět část kokpitu a zacloumalo to s kopilotem, který na sobě měl ovšem bezpečnostní pásy. Incident se tak obešel bez vážných zranění.

Jako první byste v takovém případě uslyšeli hlasitý rámus, protože by došlo k odtlakování. V základu je tlak v kabině vyšší než ten venku, což dovoluje pasažérům a posádce normálně dýchat. Pokud okno praskne, vnitřní vzduch bude utíkat a to velmi rychle. Vezme s sebou malé věci jako časopisy a mobilní telefony, někdy i větší, například lidí. Dalšími efekty jsou pokles teploty a tlaku vzduchu, takže praskají ušní bubínky. Uvnitř se objeví i mlha.

Jestli se to stane i vám

Jako ve všech kritických situacích platí základní rada pro přežití v celém vesmíru – nepropadejte panice. Je i základním mottem knihy Stopařův průvodce po galaxii a uplatníte ji všude. Neškodí mít bezpečnostní pás zapnutý i tehdy, když sedíte. Jakmile na vás vypadne kyslíková maska, nasaďte si ji, pak pomozte dětem nebo lidem okolo. Posádka zahájí bezpečnostní protokol a letadlo značně poklesne, aby újma byla co nejmenší.

iZdroj fotografie: Pxhere

Stále ovšem platí, že letecká doprava patří k těm nejbezpečnějším na světě a s technologickým pokrokem se tento faktor stále zvyšuje. Navíc, pokud dojde k poklesu tlaku, málokdy za tím opravdu budou stát okna, to se stalo jen ve 2,7 % takových situací. Jsou z více vrstev plexiskla nebo akrylového plastu, který je pevný a má dírky. Takže na létání jako dopravu nezanevřete, vzpomeňte si, jak uklidňoval Superman Lois Lane.

Jak cestujete na dovolenou? Letecky nebo volíte jiný způsob?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články