Tajemství hubnutí, které vám miliardové obchodní korporace nechtějí prozradit. Vypořádejte se s nadváhou jednou provždy

Navzdory masivním snahám vlády, zdravotnického systému i mnoha jednotlivců se nedaří obezitu porazit. Přibližně 71 % Američanů tak stále trpí nadváhou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Průměrný dospělý Američan je dnes o 10 kilogramů těžší, než jak tomu bylo v roce 1960. Rostoucí objemy v pase stojí ročně 200 miliard dolarů, což vytváří trvající zdravotnickou krizi. Výzkum léků zatím nedosáhl svatého grálu – tedy pilulky, která by pomohla lidem shodit nadbytečná kila a současně tento stav trvale udržet. Tradiční postupy jako diety a cvičení mohou krátkodobě fungovat, avšak skoro vždy vedou k jojo efektu.

Touha po univerzální pilulce na váhu

Pokud se někdy věda a medicína dostanou k pilulkovému řešení obezity, nebude to pilulka proti váze. Půjde nejspíše o ovlivnění center v mozku, hlavně těch zcela primitivních oblastí, tedy emocí a „plazího mozku“. Právě tyto části kontrolují náš stres a také emoce jím živené, další myšlenky, a tedy i chování. Tyto synapse je možné v člověku změnit. Právě proto máme šanci zaměřit se přímo na kořeny problémů spojených se stresem včetně obezity.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoliv jsou některé případy nadváhy způsobeny geneticky, pokračující výzkumy v této oblasti jasně indikují, že stres vždy hraje v přibírání značnou roli. Mnoho lidí se totiž právě k jídlu uchyluje tehdy, když hledá způsob, jak se uklidnit. Existuje pro to i neurovědecký založený postup, jak se s běžným stresem vypořádat a naučit svůj mozek ho zvládat. Tato metoda zatím ukázala poměrně slibné výsledky

Centrum stresu a časté nestřídmosti

Náš limbický systém je hlavní velín pro váhu a s ní spojenou nestřídmost. Zahrnuje centra pro strach, odměnu a hladovění. Když je tento systém ve stavu stresu, všechna tři centra podporují přejídání se, a tudíž přibírání na váze. Následně máme silnou tendenci dělat to, o čem jasně víme, že dělat nemáme. Nemůžeme si prostě pomoct, protože limbický systém je ve stresu. Ten zvýší pocit odměny z jídla, navýší pocit hladu a sníží také metabolické tempo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V součinu se tak postará o prakticky jisté nabrání kil, což je jasně zdokumentováno. Neokortex, který je odpovědný za rozhodování, je v tu chvíli zcela umlčen, všechno mají pod kontrolou čistě emoční buňky. Abychom opět převzali kontrolu nad vlastním tělem, je nutné v první řadě ovládnout vlastní mozek. Prvním krokem je zbavit limbický systém stresu. Existuje pět úrovní stresu a pět nástrojů.

Úrovně a odpovídající nástroje

Velmi nízká hladina stresu odpovídá soucitu se sebou samým, okolím a vším živým. Řekněte sami sobě nejdříve „Soucítím se sebou“ a počkejte si na vlnu uvolnění. To samé zopakujte pro další lidi, a nakonec pro všechno živé na planetě. Při slabém stresu se zeptejte sami sebe, proč se tak cítíte. Většinou jsou to tři pocity, nechte ale vyplout ten nejsilnější. To je ten hlavní viník. Konkretizací můžete přijít na přímé řešení a zjistit, jestli potřebujete podporu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

S rostoucím stresem se dostaňte do stavu flow. Pomocí prohlášení „Cítím vztek, protože…“ jasně určete, co ve vás vztek vyvolává. Zopakujte to sedmkrát pro smutek, strach, vinu, vděčnost, radost, hrdost a pocit bezpečí. Pak si nejspíše všimnete postupného uklidnění. Proč? Prožitek negativních pocitů se postupně odplaví a mozek si najde cestu k těm pozitivním. Netrapte se s tím, pokud to nevyjde napoprvé. Snažíte se změnit lety zakořeněnou cestu.

Zacyklení a kontrola škody

Jasně označujte věci, které vás otravují, a neomezujte se ani v pocitech, ani ve slovníku. Takto se postupně dostanete ho hlubších vrstev stresu a můžete okruh pozměnit. Průběžně se zastavujte a dopřejte si několik hlubokých nádechů. Při opravdu výrazném stresu potřebujete vnější oporu, ačkoli někdy stačí houpavý pohyb na židli a hluboké dýchání. Uklidněte sami sebe co nejklidnějším hlasem a opět označte emoce, které prožíváte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

I když s těmito postupy začnete uvolňovat stres, ne vždycky takovou situaci zvládnete. Neobviňujte se, je to běžný stav. Nic se nezmění přes noc, jde o proces. Váš mozek i tělo se navíc brání změnám, pamatuje si, že jídlo je záchranným bodem. Tento cyklus se dá postupně změnit, ovšem může k tomu dojít právě jen ve stresu. Pouze v takové situaci se dá totiž přímo do tohoto cyklu vstoupit a provést něco, co se projeví trvale.

Jaká metoda se vám při hubnutí osvědčila? Trpíte jojo efektem?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články