Uklidněte své tělo i mysl během dvou nádechů. Budhistický trik funkční stovky let nikdy nezklame

Meditace se už před delší dobou ujala jako spolehlivý způsob, jak se zbavit stresu. Její účinky, pokud je provedena správně, jsou přínosné v mnohem širších ohledech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle těch, kteří meditaci často praktikují, není jejím cílem kontrolovat svoje myšlenky, ale nedovolit jim, aby ovládaly vás. Přes její rostoucí oblibu k ní má hodně lidí stále nedůvěru, protože to vypadá, že člověk při ní vlastně nic nedělá. Jenže vyčistit si hlavu může být velmi náročné, a právě to je jeden z cílů meditace. Pokud vás trápí stres, neustále vás něco vyrušuje a nedokážete se soustředit, je právě tohle vynikající metoda, jak se zastavit.

Základní postupy pro uvolnění stresu

Sedněte si rovně, nepředklánějte hlavu. Zavřete oči, uvolněte se a myslete na něco opravdu pozitivního. Nadechujte se krátce, ale relativně hluboko. Pak svůj dech na 4 vteřiny zadržte a následně vydechněte pomalu a úplně. Počkejte 5 vteřin a nadechněte se znova. Pokud si potřebujete hlavně zklidnit myšlenky, položte si jednu ruku na čelo a druhou zezadu na hlavu. To pomůže posílit přívod krve, což zase vede k redukci napětí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Aniž byste sundali ruce, nadechujte se a vydechujte stejným způsobem, přičemž mezi nádechy a výdechy dělejte krátké pauzy. Pro zklidnění vašich pocuchaných nervů se nadechněte opravdu zhluboka a pak vydechněte prudce skrze téměř zavřená ústa. Když budete vydechovat, dělejte to krátkými prudkými výdechy, které budete doslova tlačit zevnitř ven. Jako kdybyste dělali prudké pohyby a u každého měli trochu vydechnout.

Technika umělého zívnutí

Zívnutí způsobuje ochlazení mozku a také umí zahnat únavu. Otevřete svá ústa, jak jen to jde, dokud neucítíte tah na spodní čelisti. Rovnoměrně se nadechněte, měli byste cítit, jak se vaše plíce pomalu plní vzduchem. Zadržte dech na dvě vteřiny, pak opatrně a plynule zase vydechněte. Nadechněte se naplno a bez zadržování dechu vydechněte skrze plně otevřená ústa. Vaše rty by při tom měly vytvořit kruh. Vydechujte po menších částech.

iZdroj fotografie: Pixabay

První část výdechu by měla být ta nejdelší, každá další pak menší a menší. Poté, co vydechnete úplně, počkejte asi 5–10 vteřin, pak toto dechové cvičení zopakujte. Z uvedených technik si můžete udělat komplexní cvičení, nebo je používat odděleně, pokud potřebujete jen konkrétní efekt. Spojte je s meditací, tedy uvolněným posedem a časem věnovaným právě jen myšlenkám a vlastnímu dechu. V dnešní době je zvládnutí stresu naprosto klíčové.

Co vám pomáhá se uvolnit po náročném dni?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články