Je větší pravděpodobnost, že očekáváte dívku, nebo chlapce? Stres může klíčovým způsobem ovlivnit pohlaví vašeho dítěte

Stres je něco, co lidi provází od pradávna, ať už jde o zátěž psychickou, nebo fyzickou. Málokdo by ovšem řekl, jaké nečekané dopady může mít při těhotenství.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Snad každá nastávající maminka uvažuje nad tím, zda bude mít holčičku, nebo chlapečka. Existuje řada „zaručených“ babských rad, jak pohlaví dítěte určit, od sledování tvaru bříška přes výskyt nevolností až po chutě na sladká, či naopak slaná jídla. Vědci nedávno přišli na to, že značný vliv na pohlaví miminka může mít stres matky.

Máte větší pravděpodobnost očekávat dívku, anebo chlapce?

Průměrně se narodí 105 chlapců na 100 dívek, což znamená, že mužské pohlaví mírně převažuje. O to podivnější je tedy fakt, že pouze třetina žen, která zažila nějaký fyzický či psychický stres, porodila syna. Mezi fyzický stres se počítá zvýšená hladina hormonů, krevního cukru, změny tělesné hmotnosti či dokonce známky zánětu.

iZdroj fotografie: Freepik

Je tedy jasné, že tlak každodenního života může ovlivnit pohlaví budoucího dítěte. Existují dokonce studie, ve kterých je jasně uvedeno, že ženy, které prožívají jakýkoliv druh stresu, mají o mnoho menší pravděpodobnost na početí syna. Není to ovšem považováno za věc, která pohlaví určí na 100 %, jde pouze o jeden z faktorů ovlivňujících těhotenství.

Fyzický stres má větší dopady než ten psychický

Jak fyzický, tak psychický stres může snižovat šance mít chlapce, jelikož mužské pohlaví je více náchylné na nepříznivé prenatální prostředí. Ještě více výzkumů říká, že mužské plody mají také menší šanci na přežití, takže klidový režim beze stresu zvyšuje šance mít zdravé a spokojené dítě. I podpora okolí v tomto směru hraje roli. Čím více sociální podpory matka dostala, tím se šance, že porodí chlapce, zvyšovala.

iZdroj fotografie: Freepik

Jen tak pro zajímavost bylo zjištěno, že chlapci se narodili v 56 % případů, kdy matka byla úplně zdravá. Pokud byla pod psychickým stresem, chlapci se narodili jen ve 40 % případů, a pokud byla zatěžována i fyzicky, toto číslo kleslo dokonce pouze na 31 %. Mělo by tedy platit, že fyzický stres je něco, co ovlivňuje pohlaví budoucího dítěte, ovšem psychická zátěž je rovněž věcí, které by se nastávající maminky měly vyhnout.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články