Narození po roce 2008 už si cigarety nekoupí. První země se rozhodla ve své populaci vymýtit kouření

Osoby narozené po roce 2008 nebudou moci nikde na Novém Zélandu koupit tabák ani cigarety. Radikální zákon pravděpodobně vstoupí v platnost už během tohoto roku.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Tamní ministryně zdravotnictví Dr. Ayesha Verall se vyjádřila jednoznačně: „Chceme se ujistit, že mladí lidé nikdy nezačnou kouřit.“ Tento tah je částí celkového zátahu proti kouření, které ministryně zdravotnictví Nového Zélandu oznámila začátkem prosince. Lékaři a další zdravotní experti v zemi vítají reformy tohoto typu, které omezí přístup k tabáku a také sníží obsah nikotinu v samotných cigaretách. Rozhodnutí je však přijímáno s rozporuplnými reakcemi.

Pomůže rapidní zákaz prodeje tabáku?

Profesorka Janet Hook z univerzity v Otagu komentovala tento krok následovně: „Pomůže lidem skončit s kouřením nebo přejít na méně škodlivé produkty. Stejně tak se rapidně sníží riziko, že se mladí lidé stanou závislí na nikotinu.“ I občané postup většinou vítají. Čím dál víc jsou na ulici mladí lidé, či dokonce děti držící cigaretu. Jenže záměr nemá jen pozitivní ohlasy, reakce některých lidí jsou odmítavé, nevidí v něm možné zlepšení.

iZdroj fotografie: Pxhere

Dle těchto lidí totiž opatření tohoto typu jen nahrávají vzniku černého trhu s tabákem. To je ovšem skutečnost, které si je vědomo i ministerstvo zdravotnictví. Podotklo totiž, že celníci budou potřebovat více zdrojů a pravomocí, aby mohli uplatnit širší metody kontroly. Lobbyistka Sunny Kaushal přišla s razantním prohlášením: „Je to všechno 100 % teorie a 0 % podstaty. Nastane ohromná vlna kriminality, protože díru na trhu zaplní gangy.“

Zéland je jasně odhodlán

Vláda Nového Zélandu je odhodlána dosáhnout národního cíle a do roku 2025 snížit míru kuřáků na 5 %. Dalším záměrem je pak odstranit tento zlozvyk kompletně. V tuto chvíli kouří v zemi 13 % dospělých, přičemž míra v populaci Maorů je výrazně vyšší, dosahuje skoro třetiny obyvatel. Ti mají také mnohem vyšší výskyt souvisejících nemocí a následných úmrtí. Dle tvrzení úřadů stojí kouření za jedním ze čtyř případů rakoviny.

iZdroj fotografie: Pxhere

Tabákový průmysl je terčem vládních opatření už více jak deset let. Součástí „zátahu“ je také nová kontrolní legislativa odstraňující prodej cigaret ze supermarketů a obchodů se smíšeným zbožím. Počet obchodů, ve kterých bude tabák k dostání, klesne z aktuálních 8 000 na méně jak 500. Mnoho kuřáků už přešlo na elektronické cigarety generující páru. Úřady nicméně varovaly, že ani tento způsob není neškodný.

Která strana tažení má podle vás reálnější odhad vývoje?

Zdroj: BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články