Kouření dramaticky zhoršuje průběh covidu, uvádí poslední studie. Jak moc si kuřáci mohou přitížit?

Nová studie prokazuje, že kouření v kombinaci s covidem-19 vede k hospitalizaci o 60 až 80 % častěji než u nekuřáků. A častější je také úmrtí v důsleku této nemoci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během celé pandemie byl covid-19 s kouřením spojován velmi často, nikdy ovšem nedošlo k jasnému závěru ani konsensu. Na jedné straně existovala varování před škodlivostí a riziky, některé hlasy zase poukazovaly na možnou ochrannou funkci. Tedy že kouř z cigaret do nějaké míry brání průchodu koronaviru do těla. Jenže se ukázalo, že autoři právě této studie mají silné vazby na tabákový průmysl a šlo o materiál na zakázku.

Stále rozporuplné výsledky

Problém studií byl, že šlo jen o pozorování – lékaři sledovali pacienty a určovali, co má vliv na náročnost průběhu nemoci. Jenže je v zásadě nemožné určit, zda za průběh nemoci mohlo právě kouření nebo jiný faktor. Novou studii vedl Ashley Clift z univerzity v Oxfordu a podrobně analyzoval data ze záznamů praktických lékařů. Dále pak testy na covid-19, údaje z hospitalizací i úmrtních listů. Zjišťoval tak souvislost s kouřením u téměř půl milionu lidí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ve srovnání s naprostými nekuřáky, co si skutečně v životě nezapálili, měli aktivní kuřáci riziko hospitalizace vyšší o 80 %. Následovala také mnohem vyšší pravděpodobnost, že se jim koronavirus stane osudným. Studie přispěla dle Ashleyho Clifta k jistotě, že kouření před covidem nechrání. Jím použitá metoda mendelovské randomizace je mnohem přesnější než předchozí čistě pozorovací studie. Své závěry publikoval v odborném časopise Thorax.

Kouření potvrzeno jako jasné riziko

Studie současně potvrdila aktivní kouření jako vstupenku k horšímu průběhu. Genetická predispozice ke kouření zvyšuje riziko infekce o 45 % a pravděpodobnost hospitalizace o 60 %. Riziko úmrtí na onemocnění covid-19 je pak 10krát vyšší. Podle Clifta to jasně svědčí o tom, že s koronavirem je to stejné jako se srdečními chorobami, více druhy rakoviny a mnoha dalšími neduhy. Pandemie tak může být pro lidi dalším důvodem nadobro odložit krabičku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mendelovská randomizace využívá genetických variant jako zástupců pro rizikové faktory. V případě kouření pro predispozice toho, že někdo kouří častěji nebo intenzivněji. Metoda pak dovede badatele k dalším údajům a důkazům toho, zda jde pouze o náhodu, nebo mezi sebou jevy skutečně souvisí coby příčina a následek. Každopádně tento výzkum snad udělá definitivní tečku za fámami, že krabička cigaret je něco jako štít proti nákaze.

Pokud kouříte, bojíte se většího rizika ve spojitosti s nemocí covid-19?

Zdroj: Thorax

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články