Míváte ve zvyku při práci nebo studiu okusovat, či cumlat tužku? Jen tak dál, dle výzkumu budete spokojenější

Smích umí být poměrně slušně nakažlivý, obdobně jako zívání. A už jen roztažení obličejových svalů do úsměvu na nás má vliv. Pomoci se tomu dá tužkou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se usmějeme, jsme o chloupek šťastnější. A navzdory všudypřítomnému stresu se dá naše nálada vylepšit malým „hackem“. Staňme se tedy designérem nejen vlastního prostoru, ale také nálady a nedovolme spokojenosti uvadnout. Tato stránka našich životů byla podrobena mnoha výzkumům a vědci za ty dekády bádání přišli s mnoha zajímavými myšlenkami. Hlavně tím, že jednoduché akce mohou naše emoce reálně ovlivnit.

Tužka pro trvalý úsměv

Jedním z takových příkladů je to, že pokud si žena ve vedení není příliš jistá sama sebou, pomůže jí pohled na fotku úspěšné političky. Stejný mechanismus funguje i u našeho úsměvu. Pokud se bavíte, usmíváte se, obdobně pak při úsměvu máte tendenci se bavit.“ Několik studentů bylo v rámci těchto výzkumů požádáno, aby ohodnotili, jak vtipný je jim nabídnutý komiks. Ti, kteří měli při hodnocení tužku mezi zuby, se bavili zřetelně více.

iZdroj fotografie: Pxhere

Tato zcela jednoduchá akce se ukázala jako velmi efektivní, protože tužka sevřená čelistí donutí ústa téměř k úsměvu. A naše tělo tuto změnu pozná a reaguje na ni. Zjednodušeně řečeno mozek neustále kontroluje veškeré procesy našeho těla. Pak je zhodnotí a usuzuje z nich, jak se cítíme. Jde tedy o ošálení mozku skrze spokojený úsměv na naší tváři. Efektivita tohoto postupu byla zopakována ještě v několika pokusech s totožným výsledkem.

Od minut po celé dny

Testování dopadu tohoto postupu ukázalo ještě jednu velmi pozitivní skutečnost. Efekt totiž trval od 15 minut po celé 2 dny a dopad je konstantní. Tělo i mozek člověka jsou neuvěřitelně citlivé na takové změny, mohou být tudíž zasaženy velmi jednoduchým stimulem. Mezi ně patří zvuky, chutě, vůně i obrazy. Naše vnímání i myšlení je tak ovlivněno tím, co každý den zachytáváme za podněty. Proto je dobré dávat pozor na to, čím se „krmíme“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mozek je vlastně takový duševní žaludek a funguje úplně totožně. Ovlivňují ho jak „spokojené“ akce, tak ty „nešťastné“. Když zkusíte trénovat depresivní výraz obličeje, za chvíli se budete asi cítit pod psa. To se dá otestovat i bez tužky. Překrytí zajetých vzorců vždycky chvilku trvá, ovšem pokud budete tento postup praktikovat nějakou dobu, dost možná ho už nebudete potřebovat. A pokud ano, už víte, do čeho se „zakousnout“.

Máte nějaký vlastní trik, jak si vždycky zlepšit náladu?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články