Zapomínáte ráno na snídani? Nepodceňujte ji. Bez ní jdou kilogramy nahoru a nálada strmě dolů

Snídaně je obvykle nazývána nejdůležitějším jídlem dne. Jedno je jisté, vynechání ranního jídla může mít několik neblahých důsledků na vaše zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přibližně 25 % všech Američanů snídani pravidelně přeskakuje a v poslední době se z tohoto postupu stal dokonce trend. Proto není od věci podrobně prozkoumat přínosy a nevýhody takového jednání, abyste se mohli pořádně rozhodnout. Některé efekty jsou totiž překvapivé, například skutečnost, že přestože jde o vynechání příjmu potravy, můžete díky tomu trochu váhy nabrat. Ano, naše tělo umí způsobit hodně paradoxů.

Možné přibírání a zhoršená nálada

Populární myšlenka, že vynechání snídaně je způsob, jak spolehlivě zhubnout, se nezakládá úplně na pravdě. Hladové ráno může překvapivě snadno vést k obezitě jak u dětí, tak u dospělých. Důvodem je fakt, že absence snídaně vede lidi k pozdějšímu dohánění deficitu, a to ne zrovna zdravým způsobem – třeba k nočním nájezdům na ledničku. I když nenajedete na tento zlozvyk, vynecháním snídaně narušíte vnitřní hodiny svého organismu.

iZdroj fotografie: Pxhere

U dospělé populace je trend vynechání snídaně nezřídka spojen s horší náladou až výskytem depresí. Dlouhodobé vynechávání snídaně alespoň 4krát týdně vede ke zvýšení rizika rozvoje cukrovky 2. typu o 55 %. Nízká hladina cukru v krvi vede obecně k únavě, podrážděnosti a podobným neduhům. Když krevní cukr poklesne, znamená to rapidní posun v náladě. Proto by podíl nikdy neměl klesnout pod 70 miligramů na decilitr krve.

Odpolední únava a ostrost úsudku

Vynechání snídaně znamená většinou dlouhé období bez jídla, protože jste skončili večeří. Zásoby glykogenu v těle jsou nízké a potřebujete proto více energie, abyste se dokázali na něco soustředit. Jakmile posnídáte, tělo má potřebný pohon. I když se přes absenci snídaně budete zpočátku cítit velmi dobře, za pár hodin na vás padne silné vyčerpání. Budete nejspíš zápasit s roztěkaností, ospalostí a odpoledne budete naprosto nepoužitelní.

iZdroj fotografie: Pxhere

Podle badatelů má ovšem přerušovaný půst i své výhody. Tato praktika sestává z postních dob každý den, většinou jde o 8 hodin s jídlem a 16 hodin bez něj. Pokud tedy vynecháte snídani, abyste dokončili těch 16 hodin, můžete dosáhnout lepšího soustředění a zlepší se i vaše paměťové schopnosti. Další studie ovšem došly i k již zmíněné otupělosti, takže nejspíš záleží jak na vašem konkrétním nastavení, tak i na dietě a dalších faktorech. Není to univerzální.

Kůže, žaludek a bolesti hlavy

Ačkoli to může vypadat zcela neuvěřitelně, vynechání snídaně může otočit proces stárnutí. Omezení příjmu kalorií a přerušovaný půst totiž dovedou zvýšit produkci růstových hormonů a zároveň snížit hladinu inzulinu. Někteří lidé, kteří tohoto chtějí docílit, ale raději vynechávají večeře. Pokud trpíte žaludečním refluxem, je pro vás snídaně podle dietologů mnohem důležitější než u ostatních lidí. Vynecháním zvyšujete úroveň kyselosti.

iZdroj fotografie: Pxhere

Přeskočení prvního jídla dne, respektive v principu jakékoli vynechávání jídel, vede snadno ke spuštění migrén a silným bolestem hlavy. A na organismus takto působí i opožděné nebo nepravidelné snídání. Většinou je to proto, že již zmíněná hladina cukru v krvi klesá příliš hluboko a často i příliš prudce. Bolesti hlavy z nedostatku jídla bývají provázeny i lehkou mdlobou. Dalšími typickými znaky jsou bledost, zívání a zvýšené pocení.

Cholesterol a úzkosti, rozhozená menstruace

Pro tělo je vynechání potravy stresovou událostí, která jde v zásadě proti běžnému rytmu. Proto tento postup vede k vyšším hladinám cholesterolu i kortizolu, pocitům úzkosti a podrážděnosti. Jestli vás takové pocity trápí, stojí za to nechat si udělat rozbor krve, zda nejsou psychologické problémy spojeny právě s hladinou kortizolu. A ačkoli by vás to ani nenapadlo, při absenci snídaně vám zůstávají v ústech bakterie, které způsobují zápach.

iZdroj fotografie: Pxhere

V případě žen může vést vynechávání snídaně k rozhození jejich periody. Zvyšují se také premenstruační bolesti a křeče. Když se vám stane, že právě tyto projevy zažijete, rozhodně se vraťte ke skutečně kvalitním a výživným snídaním. Vynechání ranního jídla jednou za čas nemusí být obecně nic hrozného. Ovšem systematické držení se tohoto postupu na základě módního trendu je téměř jistá cesta k nalomenému zdraví.

V kolik hodin normálně snídáte?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice