Zapomínáte ráno na snídani? Nepodceňujte ji. Bez ní jdou kilogramy nahoru a nálada strmě dolů

Snídaně je obvykle nazývána nejdůležitějším jídlem dne. Jedno je jisté, vynechání ranního jídla může mít několik neblahých důsledků na vaše zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přibližně 25 % všech Američanů snídani pravidelně přeskakuje a v poslední době se z tohoto postupu stal dokonce trend. Proto není od věci podrobně prozkoumat přínosy a nevýhody takového jednání, abyste se mohli pořádně rozhodnout. Některé efekty jsou totiž překvapivé, například skutečnost, že přestože jde o vynechání příjmu potravy, můžete díky tomu trochu váhy nabrat. Ano, naše tělo umí způsobit hodně paradoxů.

Možné přibírání a zhoršená nálada

Populární myšlenka, že vynechání snídaně je způsob, jak spolehlivě zhubnout, se nezakládá úplně na pravdě. Hladové ráno může překvapivě snadno vést k obezitě jak u dětí, tak u dospělých. Důvodem je fakt, že absence snídaně vede lidi k pozdějšímu dohánění deficitu, a to ne zrovna zdravým způsobem – třeba k nočním nájezdům na ledničku. I když nenajedete na tento zlozvyk, vynecháním snídaně narušíte vnitřní hodiny svého organismu.

iZdroj fotografie: Pxhere

U dospělé populace je trend vynechání snídaně nezřídka spojen s horší náladou až výskytem depresí. Dlouhodobé vynechávání snídaně alespoň 4krát týdně vede ke zvýšení rizika rozvoje cukrovky 2. typu o 55 %. Nízká hladina cukru v krvi vede obecně k únavě, podrážděnosti a podobným neduhům. Když krevní cukr poklesne, znamená to rapidní posun v náladě. Proto by podíl nikdy neměl klesnout pod 70 miligramů na decilitr krve.

Odpolední únava a ostrost úsudku

Vynechání snídaně znamená většinou dlouhé období bez jídla, protože jste skončili večeří. Zásoby glykogenu v těle jsou nízké a potřebujete proto více energie, abyste se dokázali na něco soustředit. Jakmile posnídáte, tělo má potřebný pohon. I když se přes absenci snídaně budete zpočátku cítit velmi dobře, za pár hodin na vás padne silné vyčerpání. Budete nejspíš zápasit s roztěkaností, ospalostí a odpoledne budete naprosto nepoužitelní.

iZdroj fotografie: Pxhere

Podle badatelů má ovšem přerušovaný půst i své výhody. Tato praktika sestává z postních dob každý den, většinou jde o 8 hodin s jídlem a 16 hodin bez něj. Pokud tedy vynecháte snídani, abyste dokončili těch 16 hodin, můžete dosáhnout lepšího soustředění a zlepší se i vaše paměťové schopnosti. Další studie ovšem došly i k již zmíněné otupělosti, takže nejspíš záleží jak na vašem konkrétním nastavení, tak i na dietě a dalších faktorech. Není to univerzální.

Kůže, žaludek a bolesti hlavy

Ačkoli to může vypadat zcela neuvěřitelně, vynechání snídaně může otočit proces stárnutí. Omezení příjmu kalorií a přerušovaný půst totiž dovedou zvýšit produkci růstových hormonů a zároveň snížit hladinu inzulinu. Někteří lidé, kteří tohoto chtějí docílit, ale raději vynechávají večeře. Pokud trpíte žaludečním refluxem, je pro vás snídaně podle dietologů mnohem důležitější než u ostatních lidí. Vynecháním zvyšujete úroveň kyselosti.

iZdroj fotografie: Pxhere

Přeskočení prvního jídla dne, respektive v principu jakékoli vynechávání jídel, vede snadno ke spuštění migrén a silným bolestem hlavy. A na organismus takto působí i opožděné nebo nepravidelné snídání. Většinou je to proto, že již zmíněná hladina cukru v krvi klesá příliš hluboko a často i příliš prudce. Bolesti hlavy z nedostatku jídla bývají provázeny i lehkou mdlobou. Dalšími typickými znaky jsou bledost, zívání a zvýšené pocení.

Cholesterol a úzkosti, rozhozená menstruace

Pro tělo je vynechání potravy stresovou událostí, která jde v zásadě proti běžnému rytmu. Proto tento postup vede k vyšším hladinám cholesterolu i kortizolu, pocitům úzkosti a podrážděnosti. Jestli vás takové pocity trápí, stojí za to nechat si udělat rozbor krve, zda nejsou psychologické problémy spojeny právě s hladinou kortizolu. A ačkoli by vás to ani nenapadlo, při absenci snídaně vám zůstávají v ústech bakterie, které způsobují zápach.

iZdroj fotografie: Pxhere

V případě žen může vést vynechávání snídaně k rozhození jejich periody. Zvyšují se také premenstruační bolesti a křeče. Když se vám stane, že právě tyto projevy zažijete, rozhodně se vraťte ke skutečně kvalitním a výživným snídaním. Vynechání ranního jídla jednou za čas nemusí být obecně nic hrozného. Ovšem systematické držení se tohoto postupu na základě módního trendu je téměř jistá cesta k nalomenému zdraví.

V kolik hodin normálně snídáte?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články