Kdybyste týden nespali, co by se stalo? Den po dni – od pocitů, až po narušení organismu a pokusy spánek obnovit

Představte si toho času, který byste získali, kdybyste nemuseli každý den plýtvat 8 hodin na spánek. Realita vynechání spánku je však odstrašující.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jaké by byly krátkodobé dopady dlouhého bdění? Jak by to ovlivnilo váš běžný život? A co by se vám pak stalo, jakmile by tato nespavá výzva skončila? Ve stavu spánku stráví člověk celou třetinu svého života. Zatímco spíte, vaše tělo má šanci provést velmi potřebnou údržbu sebe sama. Šetří energii, ukládá nové informace, a dokonce se zbavuje škodlivin. Potřeba spánku se u člověka postupně mění. V prvních měsících života prospí miminka až 17 hodin za den.

Regenerace, uvolnění, informace

Než dosáhnou děti věku 12 let, zkrátí se potřeba spánku zhruba na 13 hodin. A v dospělosti vám postačí asi 7–9 prospaných hodin za noc. Jakmile spánek z života vynecháte, dostáváte se na nebezpečnou spirálu extrémního vyčerpání, paranoidních bludů, a dokonce smrti. Pokud se chystáte na celý týden beze spánku, pravděpodobně chcete začít správně. Co takhle vydatných 8 hodin noc předtím? Problém je, že kvalitní spánek je trochu víc než jen ležet se zavřenýma očima.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Má totiž několik fází. V té první se všechno v těle zpomalí, včetně srdečního rytmu a mozkových vln. Vaše teplota poklesne, nakonec se uvolní opravdu celé tělo. Během spánku obnoví tělo svou energii a také opraví množství buněk. Ve fázi známé jako REM (rapid eye movement) se opět zvýší aktivita mozku. Tehdy prožíváte sny a části mozku ukládají informace. První den beze spánku by probíhal poměrně normálně.

Jako s promile alkoholu v krvi

Byli byste pozorní a plní energie jako obvykle. Po plném pracovním dni byste cítili únavu. Ovšem během večera byste se museli přinutit zůstat bdělí. Po 24 hodinách už byste cítili dopady přeskočení nočního oddechu a měli byste potíže udržet pozornost. Koordinace oko-ruka by byla poněkud nepřesná, vaše schopnost rozhodování by byla značně zpomalená a narušená. Rozhodně v takovém stavu nesedejte za volant.

iZdroj fotografie: Pxhere

Být vzhůru 24 hodin v kuse je ekvivalent toho mít v krvi jedno promile alkoholu (0,10 %). Jak budou ubíhat další dny, nedostatek spánku se jasně projeví na vašem apetitu, náladě a celkovém rozpoložení. Po 36 hodinách budou rozhozené hormony jako kortizol nebo inzulin. Vaše rozhodování bude mnohem riskantnější, budete podivně mluvit a nebudete schopni pořádně přemýšlet. Raději v takovou chvíli zůstaňte u činností, kde na tomhle moc nezáleží.

Mikrospánky a narušená imunita

Probdít druhou noc za sebou bude opravdu výzva. Pravděpodobně zažijete i formu mikrospánku, kdy váš mozek prostě nedobrovolně usne. Po procitnutí budete dezorientovaní a zmatení ještě víc. Uplynutím 48 hodin je narušena vaše imunita a tělo bude mnohem hůře odolávat virům a bakteriím. Třetí den bude potřeba spánku vážně narušovat jakoukoli vaši schopnost soustředěně přemýšlet. Budete podráždění a nejspíš v depresi.

Řekněme, že to navzdory všem rizikům vydržíte celých 168 hodin. Snad máte ještě rodinu, práci a příčetnost. Konečně se můžete znovu vyspat, tedy pokud to dokážete. Když se americký fotograf Tyler Shields pokusil zůstat vzhůru 40 dní, trvalo mu následně 8 hodin, než dokázal usnout. Spánek není projev slabosti. Je to základní životní potřeba. Pokud se děsíte zkoušek nebo deadlinu, i jedna probdělá noc napáchá nakonec víc škody než užitku.

Jakou nejdelší dobu jste nespali a proč?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články