Nenápadný pták se ukryl tak šikovně, že ho téměř nejde najít: Do 10 sekund to zvládne jen 7 % lidí

Při pohledu na ptáky často zvedáme hlavu k nebi. Výraznou skupinou jsou však i tzv. běžci. Ti sice neumí opustit zemi, ve svém prostředí si však poradí naprosto s přehledem.

                   

Pokud je člověk v jejich blízkosti neopatrný, mohou se mu stát smrtelným nebezpečím. Před 65 miliony let smetl dopad asteroidu z povrchu Země dinosaury. Současně tím vydláždil cestu k přežití velké skupině opeřenců, které dnes ornitologové nazývají Palaeognathae. Česky jim říkáme prostě běžci. Sice ztratili možnost letu, ale na zemi naprosto prosperují a také si dovedou ubránit svoje. Let ptáka je totiž energeticky velmi náročný.

Energie věnovaná jinam

Na prsou jim nemusí narůstat mohutné svaly, ušetří živiny a energii věnují třeba plození potomků. Rezignovat na možnost letu však není evolučně tak jednoduché. Jakmile jste ve volné přírodě na zemi, bez možnosti přímého útěku, jste okamžitě v hledáčku predátorů. Jde tedy o ztrátu určité životní jistoty. Běžcům se k této volbě naskytla příležitost na konci druhohor, protože vymřely skupiny zdatných predátorů. Kde je na tomto obrázku jeden normální pták?

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

Mezitím stihli ze stínu veleještěrů vystoupit savci, ty však teprve čekala cesta na evoluční výsluní. Byli to tak obvykle malí tvorové, kteří se živili ještě drobnějšími tvory, většinou bezobratlovci. Šlo tak o „bezpečný čas“, kdy jedna hrozba zmizela a druhá ještě „nedorostla“. Opuštění možnosti letu proto nebylo moc riskantní a potomci této volby žijí dodnes. Asi nejpopulárnějším představitelem této skupiny je pštros dvouprstý s výškou i přes 2 metry.

Jste všímaví? Zkuste mezi zvířátky najít srdce a hvězdu. Jen málokdo to svede do 10 sekund

Vynikající běžec

S hmotností více jak 100 kilogramů je největším žijícím ptákem světa. Jak napovídá název, na nohou má jen dva prsty, což je zcela unikátní nastavení. Měření ukázala, že je tak výborně adaptován na běh, jeho noha funguje jako běžecká tretra s hřeby. I další evoluční vychytávky z něj udělaly zdatného běžce, dosáhne i rychlosti 70 kilometrů za hodinu. Pravda, vydrží to jen chvíli, na delší vzdálenost ale zvládne 50 km/h. Co je to mezi ananasy?

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

Horké klima Afriky je donutilo k velmi šetrné spotřebě vody. S trusem a močí jí tak ztrácejí jen minimum, střevo i ledviny ji pečlivě zadržují v těle. Peří je navíc vynikající izolant a zadržuje teplo. Drobného ptáčka si všimne jen mimořádně bystrý jedinec, takže si nic nedělejte z toho, pokud se vám to nepodařilo. Cvičte své schopnosti na podobných hádankách a brzy pocítíte zlepšení nejen svých pozorovacích schopností.

Jak rychle jste opeřence našli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články