Jste všímaví? Zkuste mezi zvířátky najít srdce a hvězdu. Jen málokdo to svede do 10 sekund

Lidský mozek se v mnohém podobá svalům. Aby nezakrněl, je potřeba ho pravidelně cvičit. Rébusy, hádanky a kvízy jsou pro něj nejlepší činky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kapacita lidského mozku je vědci považována za virtuálně neomezenou. Podle výzkumů se nejkomplexnější orgán vesmíru skládá z 86 miliard neuronů. Každý z nich je pak napojen na další neurony, což vede až k 1 000 trilionů propojení. Tyto sítě se časem kombinují a kapacitu ukládání informací ještě zvyšují. Celou radost z výkonu pak mohou pokazit neurodegenerativní nemoci jako Alzheimerova choroba.

Hvězdy a kočky

Každá hvězda na noční obloze je větší a jasnější než Slunce. Přesto nejsme schopni vidět milion hvězd. Navzdory tomu, co slyšíte v televizi nebo básničkách, nikdy na nebi neuvidíte takové množství hvězd, a to nikde. Jednoduše k nám nejsou dost blízko ani nejsou dostatečně jasné. Za opravdu tmavé noci bez svitu Měsíce a daleko od jakýchkoli dalších světelných zdrojů může osoba s perfektním zrakem vidět 2 000 – 2 500 hvězd. Najdete jednu hvězdičku mezi kočkami?

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Ačkoli se objevují tvrzení o spatření hvězd, které svítí zeleně, většina pozorovatelů nevidí zelené světlo. Pokud se objeví, jde nejspíš o optický efekt od samotného teleskopu. Případně klam způsobený kontrastem a zrakovými dispozicemi pozorovatele. Hvězdy produkují celé spektrum barev včetně zelené. Lidské oko si ovšem tyto odstíny míchá dohromady a velmi vzácně z nich vyjde nakonec právě zelená. Většinou se jednoduše smíchá s dalšími barvami.

Sval se stálým vytížením

Průměrné srdce dospělého člověka má velikost pěsti a každý ten zabuší 115 000krát. Srdce dovede bít i tehdy, když je odpojeno od zbytku těla. První otevřená operace srdce byla provedena v roce 1893. Chirurgem byl Daniel Hale Williams, šlo tehdy o jednoho z mála afroamerických kardiologů ve Spojených státech. Nejmladší osoba, které bylo operováno srdce, byla jen minutu stará. Najdete srdce mezi spoustou kočičích tlapek?

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Tato nejmladší pacientka měla vrozený defekt, který většina miminek nepřežije. Operace byla úspěšná, nakonec ovšem potřebovala transplantaci orgánu. Nejstarší zatím známý případ srdeční choroby byl identifikován v pozůstatcích 3 500 let staré egyptské mumie. Hmyz z čeledi brvuškovitých, druh vos, má nejmenší srdce ze všech živých bytostí planety. Největší srdce ze všech savců mají velryby a nejvíce infarktů se statisticky projeví během pondělka.

Proč ocenit veverky?

Proč je Národní den veverek tak populární? Možná proto, že jsou roztomilé a velmi legrační na pozorování. Během zimních měsíců je pro ně jídlo velmi důležité. Proto dává smysl, že jsou schopny ho vycítit i pod centimetry sněhu. Pak vykopou tunel, který je dovede k jejich pokladu – nebo pokladu jiné veverky. Přední zuby veverek i dalších hlodavců nikdy nepřestávají růst. Který z kohoutů má místo hřebínku veverčí ohon?

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Když byla řeč o veverčích pokladech, jejich kradení je velmi častá praxe. Veverky si totiž jídlo ukrývají na mnoha místech, nemají ovšem prakticky šanci je všechno hlídat. Jiné veverky, případně ptáci, jim takhle ukradnou až 25 % jejich zásob. Jsou ovšem vynalézavé a dovedou dokonce předstírat, že zahrabávají ořech nebo jinou pochoutku. Vykopou sice jamku, kterou pak zase divoce zahrabou, jenže do ní nic neschovají.

Kolik jste toho na obrázcích objevili?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články