Test pozorovacích schopností: Jen Češi s ostřížím zrakem dokáží na obrázku najít všechny tváře. Zvládnete to za 60 sekund?

Umělá inteligence je na vzestupu – tváře, které umí vygenerovat, nám přijdou skutečnější než ty reálné. A na obrázku se skrývá hned několik lidských obličejů.

i Zdroj fotografie: Wrapnroll
                   

Umělá inteligence, tedy AI, dokáže dnes neuvěřitelné věci. Neustále se zlepšující neurální sítě stimulují závody ve zbrojení a také kreslí fantastické portréty. Výsledky jsou natolik skutečné, že už nám přijdou reálnější než reální lidé. Současně s tím ovšem klesá důvěra v cizí lidi, což může být do určité míry prospěšné. Hlavně na internetu, který je dnes semeništěm nejrůznějších podvodníků a falešných profilů všeho druhu. Jak takový podvod odhalit? Třeba pomůže procvičení mozku, které může nabídnout například test pozorovacích schopností,

Lidé, kteří neexistují

Objevují se ve vtipech na Facebooku a mají i vlastní stránky. Najdete na nich galerie lidí, kteří reálně neexistují. Vytvořila je umělá inteligence, ale jejich tváře jsou naprosto věrohodné. A to přesto, že máme jako lidé v genech dokonce superschopnost na jejich rozeznávání. I tak ale velká skupina uživatelů nedokáže říct, jestli je tvář dílem AI, nebo patří skutečně žijícímu člověku. Teď pozor – kolik tváří najdete na obrázku louky se suchým stromem? Vypadá to snadno, ale tento test pozorovacích schopností zvládlo vyřešit jen 6 % lidí.

iZdroj fotografie: Wrapnroll

Samotná zaměnitelnost by nemusela být takový problém, svědčí hlavně o schopnostech AI algoritmů. Děsivější je však to, že ty umělé berou lidé za celkově skutečnější. A jde o velký problém, protože tyto fake tváře využívá marketing, politické kampaně i informační války. Takovéto obličeje vytváří neurální sítě GAN. Jde vlastně o dva algoritmy, které cvičí na obrovském objemu veřejně dostupných snímků lidských tváří. Obě se snaží vyrobit realistický obličej.

Na obrázku se ukrývá několik zvířat. Ti nejlepší najdou siluetu dvanácti

Test pozorovacích schopností

Nedávné závěry ohledně tohoto fenoménu jsou skutečně alarmující. Lidé prostě nerozliší umělé a pravé lidské obličeje, dokonce ty vytvořené AI berou za přesvědčivější. To má samozřejmě vliv na jejich chování v online prostředí. Profily vybavené těmito obličeji mohou vyvolat naši důvěru, poté nás přesvědčit k určitému chování. Vědci zatím nevědí, proč je vnímáme tak reálně. Stále tápete? Tady je celkem deset tváří ve větvích.

iZdroj fotografie: Wrapnroll

Dost možná je to tím, že se umělá inteligence jednoduše naučila „mačkat“ v našem mozku ta správná tlačítka. Zajímavé také je, že méně atraktivní obličeje vnímáme jako skutečnější. Některé tváře na obrázku jsou poměrně zřetelně viditelné, dohledat všech deset však zvládnou jen výjimečně všímaví jedinci. Pokud se vám to nepodařilo, můžete zkusit své dovednosti vytrénovat u dalších úloh, zlepšení se jistě brzy dostaví.

Jak se vám v rébusu dařilo?

Zdroj: Wrapnroll
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články