Pokud dokážete najít odlišné písmeno do 10 sekund, gratulujeme! Řadíte se mezi 0,5 % jedinců, kterým se to podařilo

Na naší planetě momentálně existuje asi 6 900 jazyků, ze kterých však asi 500 brzy zanikne. Extrémní předpovědi tvrdí, že za 150 let budou aktivní pouze tři.

i Zdroj fotografie: Wrapnroll
                   

Konkrétně by se mělo jednat o angličtinu, čínštinu a španělštinu. Nejvíce slov aktivní slovní zásoby má angličtina s objemem 250 000. Na druhém konci spektra je jazyk Taki Taki s celkovým počtem 340 slov. Mandarínská čínština je mateřštinou pro nejvíce lidí na světě, konkrétně přes 870 milionů. Angličtinu má ale zase nejvíce lidí jako svůj druhý jazyk, jde asi o 510 milionů. Nejvíc aktivních jazyků najdete na Papui Nové Guinei, je jich tu 820.

Několik nej týkajících se jazyků

Nejvíce písmen na světě má abeceda jazyka khmer, konkrétně 74, 12 písmen pak obsahuje jazyk rotokas. Existuje jen jediná řeč, která není vybavena nepravidelnými slovesy. Jde o uměle vytvořené esperanto. Nejdelší české slovo, tedy nejneobhospodařovávatelnějšími má dohromady 30 písmen. Trumfuje ho anglické pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis, které je ještě o 15 znaků delší. Teď napněte svou pozornost a najděte, kde se mezi písmeny B skrývá R.

iZdroj fotografie: Wrapnroll

Evropská unie má dohromady 23 úředních jazyků. Konkrétně jsou to angličtina, bulharština, čeština, dánština, estonština, finština, francouzština, irština, italština, litevština, lotyština, maďarština, maltština, němčina, nizozemština, polština, portugalština, rumunština, řečtina, slovenština, slovinština, španělština a švédština. Pak se má někdo divit, že je v úředničině takový zmatek. Asi to ale nebude jen vina tohoto jazykového spektra.

Test zdraví mozku: Kdo nenajde hada, pravděpodobně jeho mozek nefunguje správně

Jazyková vybavenost obyvatel EU

Více jak polovina občanů EU, celkem 56 %, se kromě mateřštiny domluví ještě jednou řečí. Zhruba třetina, respektive 28 % dvěma dalšími, aspoň trojicí 11 % a 44 % žádným. Celkem stejná zůstává dlouhodobě motivace se vůbec nějaký cizí jazyk učit. Lidem tak jde hlavně o praktické výhody, které z toho plynou. Používají ho k práci, případně chtějí pracovat v zahraničí. Velmi rozšířené je užívání během dovolených, případně pro vlastní potěšení.

iZdroj fotografie: Wrapnroll

Během koronavirové pandemie bylo učení se cizímu jazyku jedním z vyhledávaných koníčků. Velmi vzrostla obliba aplikace Duolingo. Ta totiž obsahuje už 43 různých jazyků a jde o vynikající hravou metodu výuky. V záplavě stejných písmen objeví jedno odlišné jen skutečně bystrozraký jedinec, takže pokud se vám to nepovedlo, nevěšte hlavu. Pusťte se do řešení dalších hádanek, pobavíte se, a navíc procvičíte svůj mozek.

Jak jste test zvládli?

Zdroj: WepressNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články