Funguje vám mozek správně? Otestujte ho, někde v tomto lese se schovala liška. Najdete ji? 76 % Čechů to nezvládlo

Vypravit se do lesa je krásný zážitek. Nadýcháte se čerstvého vzduchu, vyčistíte hlavu od starostí. Ale tento les a v něm schovaná liška vám mohou hlavu pěkně zamotat.

i Zdroj fotografie: HumorenBibelen
                   

Pokud máte štěstí (případně smůlu), můžete v lese narazit i na nějaké zvíře. U nás to bude nejspíš srnec nebo divoké prase. Jinde se však objevuje i rezavý liščí ohon. V poslední době bylo setkávání se s liškami v lesích poměrně na vzestupu. Celkově jde hlavně o noční predátory, jejichž oči jsou právě na vidění ve tmě výborně adaptovány. Za buňkami citlivými na světlo jim totiž stojí ještě jedna vrstva, která všechno přijaté světlo odráží zpátky do očí.

Lišky jsou vynikající lovci

To násobí intenzitu všeho, co je liška schopná vidět. Na rozdíl od jiných psovitých šelem ale nejsou lišky brány jako smečkové zvíře. Většinou žijí samy, případně nejvýše v malých rodinných skupinkách. V těch zpravidla najdete matku a 6 mláďat. Pokud jste někdy slyšeli pořádné vytí, pak vězte, že lišky dovedou vydávat až 40 zcela různých zvuků. Křičí, vyjí, štěkají, a to v různých tóninách. Nyní svou pozornost zaměřte na obrázek – kdepak se nám na něm skrývá liška?

iZdroj fotografie: HumorenBibelen

Krom zmíněného výborného zraku adaptovaného na noc lišky ještě využívají zemský magnetismus. Zjišťují tak totiž směr a vzdálenost kořisti. Podle vědců jde o první zvíře, u kterého byl takový mechanismus zjištěn. Velmi se jim vyplácí také při lovení malých cílů ve vysoké trávě. Lidé se dříve lišek báli, postupně je ale začali řadit mezi přátelská zvířata. Většina druhů je totiž přátelská, zvědavá a hravá, hlavně mezi dalšími zvířaty.

Hravé s rodinným životem

Existuje i dlouhá historie lišek, které si hrály s lidmi do té míry, že se mezi nimi vytvořilo pouto. Je známo, že si tyto šelmy hrají s míčky. Mají rády hlavně ty golfové, které často odnáší přímo ze hřišť. Lišky se rozmnožují pouze jednou za rok, většinou během ledna nebo začátkem února. Samička zůstává březí asi 60 dní, pak porodí 4–6 liščat, a to v době od března do dubna. Ta se rodí slepá, nemohou chodit ani se sama zahřát. Zde je řešení této hádanky.

iZdroj fotografie: HumorenBibelen

Matka o liščata zpravidla pečuje první 2 měsíce jejich života, dokud se pomalu nepostaví na vlastní nohy. Samec mezitím chrání rodinu a loví potravu. Než se s matkou poprvé vydají ven, je s nimi schovaná v doupěti, zpravidla po dobu 3 týdnů. Pokud vás hledání lišky v lese bavilo, neváhejte se pustit i do dalších rébusů.

Na jaké zvíře jste v lese naposledy narazili?

Zdroj: HumorBibelen
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články