Tato iluze z roku 1872 skrývá nejméně 16 tváří. Kolik jich dokážete najít?

Na tomto obrázku se má podle více zdrojů skrývat dohromady 16 zvířat a lidských tváří. Všechno se přitom velmi umně schovává ve zdánlivě běžném lesním výjevu.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Na první pohled není na tomto obrázku nic tak zvláštního. Liška se opírá packou o strom, stojí na zadních a obrací hlavu ke třem ptákům na nedalekých větvích. Lišky jsou vůbec zajímavá zvířata. Věděli jste, že mají stejné fousky jako kočky, a to nejen na tváři, ale i na prackách? Pomáhá jim to s navigací a přesným pohybem. A šedé lišky dovedou po vzoru koček zatahovat svoje drápy, což není vyhrazeno zdaleka všem druhům.

Když vidíte tváře všude

Existuje jev zvaný paredolia, což je sklon lidského mozku vyhledávat vzorce. I tam, kde žádné nejsou. Jenže naše mysl nemá ráda nahodilost, chce zkrátka ve všem nějaký řád a systém. Proto vídáme tváře nebo další tvary ve všem od listí po mraky na nebi. Stejně jako máme dominantní ruku, máme také dominantní nosní dírku. Naše oči dovedou prozradit upřímnost či falešný smích a upřímné výrazy tváře jsou vždy symetrické.

Jazyk tvoří výjimku z tělesného svalstva – jde o jedinou svalovou tkáň, která je k tělu připojena jen na jednom konci. Jak stárneme, naše tváře se postupně scvrkávají. Většina lidí má také na spodním víčku méně řas, než na horním. Rty se nedovedou potit, nemají totiž žádné potní žlázy.  Kůže na nich je tou nejtenčí oblastí na celém těle. Stejně jako jsou jedinečné otisky prstů, je jedinečný i otisk vašich rtů. Tvář hostí 4 z 5 smyslů těla.

Les plný zvířat a tváří

Tato optická iluze opravdu nepatří mezi nejsnadnější. Dokonce i když trochu tušíte, co máte vlastně hledat, jsou jednotlivé prvky velmi dobře skryté a nenápadné. Napravo od liščí hlavy je pták, který připomíná orla. Ze zeleně a kmenů stromů se dívá dalších 12 párů očí. Lze tu vidět hlavu koně, jehně a také holuby – strom je skrývá hned tři. Kmen stromu pak poskytuje doslovný úkryt ovci a napravo ještě mohutné tlamě divočáka.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Kůra stromu napravo skrývá hned tři lidské tváře. Další se ukrývají v listí i trávě. Pokud jste nedohledali všechny objekty, vůbec si nedělejte starosti a nepovažujte se za nepozorné. Tento rébus vytvořili američtí rytci Carrier a Ives a od roku 1872 budí lidi z klidného spánku. I po 150 letech tváře stále hledáme. A dvě neoznačené jsou ještě nejspíš v listí a větvích přímo nad liščí hlavou a jedna po směru jejího čenichu. Obraz dost možná ještě nevydal všechny své taje.

Kolik tvarů jste nakonec objevili?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články