Bez IQ větší než 120 tuto vizuální hádanka nevyřešíte: Na obrázku se nachází chyba, odhalí ji ale jen ti nejchytřejší

Každá zahrada kolem domu je svým vlastním ekosystémem. Avšak na té zachycené na obrázku cosi nesedí – zkuste odhalit logický nesmysl.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě
                   

Opravdu je možné pěstovat v bytě rostliny a zalévat je pouze jednou za rok? Případně ještě méně? Existuje totiž řešení, které je koloběhem uzavřeným v lahvi. Tzv. Wardův skleník je vlastně starý nápad, který kdysi získal velkou popularitu. Teď se ale vrací do módy. V polovině 19. století vytvořil britský lékař Nathaniel Ward prototyp všech malých skleníků, který se po něm také jmenuje. Dnes mu, pravda, říkáme jinak, obvykle zahrada v láhvi.

Přírodní scenérie

Pro plně estetický zážitek se dá samotná přírodní složka doplnit ještě figurkami zvířat. Dají se tak vytvářet úplné scenérie nebo vtipné kombinace. Jak to, že to ale celé funguje uzavřené v lahvi? Tajemstvím je skutečnost, že jde o uzavřený ekosystém. Může se jednat o otevřenou sklenici, která je osázena sukulenty, případně o zcela uzavřenou nádobu. Právě v druhém případě vzniká uzavřený kruh. Zahrada je také ekosystém, ale tady na té je chyba. Najdete ji za 10 sekund?

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

V lahvi totiž vlastně vytváříme koloběh vody ve stejné podobě, v jaké funguje na Zemi. Samozřejmě včetně kyslíku. Všechno však za podmínky, že budou mít rostliny uvnitř dostatek světla. Za takových okolností není láhev potřeba ani větrat, ani zalévat. Jakmile vyberete adekvátní nádobu a také vhodné rostliny, je celek na péči velmi nenáročný. Zvládne ho tím pádem i naprostý začátečník. Důkazem budiž jejich přežití po dlouhé dekády.

Tuto iluzi prohlédne jen málokdo. Najít hada na obrázku zvládlo jen 0,3% lidí

Zahrada trvající 60 let

Lze se inspirovat Davidem Latimerem. Ten se v roce 1960 rozhodl, že do demižonu zasadí 4 rostliny. Dal dovnitř trochu substrátu, zasadil, přilil vodu a nádobu zašpuntoval. Protože se o flóru staral, o 12 let později tam přilil trochu vody a opět vše zazátkoval. Z původní čtveřice zbyla jen podeňka, která si zabrala všechen prostor uvnitř. Pořád se jí ale dobře daří a asi ještě dlouho bude. Tápete? Květy a ovoce nemohou být na stromě současně.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

Do otevřených nádob dejte sukulenty nebo kaktusy. Pod „špuntem“ se bude dařit pepřinci, podeňce, drobnému fíkovníku, vranečkům nebo kapradinám. Velmi dobrou volbou jsou mechy. Vyřešit tuto hádanku vyžaduje jednak pozornost, jednak logické uvažování. Obě dovednosti můžete snadno vytrénovat, když budete řešit podobné úlohy, pro váš mozek to bude podobné cvičení, jako je pobyt v posilovně pro vaše svaly.

Jak jste si s rébusem poradili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články