Najít odlišný trojúhelník na obrázku je téměř nadlidský úkol: Tento úkol zvládnou jen lidé s dokonalým zrakem

Až 80 % informací z okolního světa získáváme skrze naše oči. Tvoří tedy plný obraz našeho okolí, naše vzpomínky i identitu. Procvičte svůj zrak v této úloze.

                   

Oko se vyvíjí už během 4. týdne těhotenství. Celkový vývoj trvá zhruba do 7 let věku. Tehdy má dítě stejné oči jako zdravý dospělý, mělo by podle toho i vidět. Na rozdíl od všech dalších orgánů se velikost oka za celý život prakticky nemění. Dokáže vnímat veškeré barvy o vlnové délce 380–760 nanometrů. Z toho vychází, že rozeznáváme až 10 milionů barev. Ačkoli se názory různí, je jisté, že muži a ženy vnímají barevná spektra trochu odlišně.

Vnímání barev podle pohlaví

Pokud se tedy nemůžete s opačným pohlavím shodnout na barvě konkrétního předmětu, existují zkrátka dvě verze. Samotná barva očí je pak genetickou záležitostí. Rozhoduje o ní až 16 různých genů. Je tedy docela dobře možné, že o té vaší rozhodl někdo, koho vůbec neznáte. Nejčastější je hnědá, kterou má cca 55 % světové populace. Velmi vzácné jsou zelené a také šedé oči. Teď ty svoje pořádně zaměřte na trojúhelníky a pusťte se do hledání jednoho odlišného.

iZdroj fotografie: Wepress News

Průměrná frekvence mrknutí okem je jednou za 3–6 sekund, samotný úkon trvá asi desetinu sekundy. Monitory a televize obecně vedou k méně častému mrkání, což povrch oka vysušuje. Při častém hledění na obrazovky se vyskytuje také tzv. syndrom suchého oka. Máte pocit, že máte v oku písek, zavírání je obtížnější. Jde však pouze o únavu a obvykle pomůže zkrátka naučit se častěji mrkat. Případně se pravidelně nějakou dobu dívat někam jinam.

Jedna z vůbec nejtěžších optických hádanek: Není divu, že naštvala tolik Čechů, vyřešit jí je opravdu oříšek

Unavené oči a monitory

S očními problémy nebo vadami se může setkat prakticky každý. Až 80 % se jich však dá napravit, případně jim předcházet. Tedy v případě, že jsou odhaleny včas. Existuje rozšířený a velmi škodlivý mýtus, že například šedý zákal potřebuje „dozrát“. Opak je však pravdou a právě včasný zásah je pro pacienta přínosnější. Kvalitní ochranu potřebuje náš zrak hlavně proti slunečnímu záření, které ho může poškodit nejvíc. Stále tápete? Tady je řešení rébusu.

iZdroj fotografie: Wepress News

Oči jsou jedinečnější než lidské otisky prstů. Zatímco jeden otisk má 40 jedinečných rysů, duhovka jich má 6krát více. Pro skutečně spolehlivou identifikaci jsou tudíž mnohem lepší. Mírně odlišný odstín jednoho z trojúhelníků rozhodně nezachytí každý. Pokud se vám to nepovedlo, nepropadejte panice, vyzkoušejte i další úlohy, které procvičí víš zrak i schopnost se soustředit.

Jak jste na tom se svým zrakem?

Zdroj: WepressNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články