Domy jsou pro nás dnes tak běžný koncept, že to vypadá, že se o nich nelze nic dalšího dovědět. To je ale omyl. Na obrázku se navíc nachází jeden odlišný od ostatních.
Koncept domu je s námi od dob prvních lidí. Ti potřebovali přístřeší, tedy trvalejší formu ochrany před okolními vlivy a také predátory. Tvar zůstával po celou historii člověka prakticky beze změny, vyvíjely se pouze stavební postupy a měnily materiály. Ve starých časech používali lidé zvířecí kůže a kosti, domy se přes chatrče vyvinuly ze stanů. Před vlastní stavbou využívali lidé hlavně jeskyně a další přirozené úkryty, které vybavovali nejvýše vstupem či kryty.
Prapočátky dnešních domů
Staré domy jsou velmi cenné pro archeology a historiky. Nejstarší budova na světě je Knap of Howar datovaná do roku 3 600 před Kristem. Pořád stojí. Jeden z nejlépe zachovaných starých domů se nachází v Tell Madhur v Iráku. Za prvního teoretika architektury je považován Marcus Vitruivus Pollio. V jeho pojetí je dům postaven z větví, dřeva a bláta. Byl tedy hodně podobný pravěkým chatrčím. Teď se chvíli soustřeďte na následující obrázek. Který dům se liší od zbytku?
Staré domy neměly dveře, lidé do nich vstupovali otvory ve střechách. Stejně tak tu nebyly komíny ani okna, pouze otvory pro ventilaci. Lidé v Evropě v době před 4 000 lety žili v chatkách postavených z kamenů. V době bronzové se stavebním materiálem stalo hlavně dřevo. V první známé civilizaci, Sumeru, žili bohatí a mocní lidé ve velkých domech. Měli i hodně pokojů a stavěli příbytky z cihel. Šlo i o první patrové budovy s jedním či dvěma poschodími.
Starověké rozdělení
Přízemí bylo obvykle využíváno jako skladiště, hlavně pro obilí a olej. Majitelé žili až v horních patrech, sloupy byly ze dřeva. Ve velkých domech žili také Egypťané. Jejich stavby byly velmi pohodlné včetně bazénů a zahrad. Okna byla stále jen v podobě děr ve zdech. Ve středověku vznikala rozsáhlá sídla, která hostila i společenské aktivity. V renesanci pak vznikaly celé paláce s veřejnými prostory i soukromými komnatami. Jestli stále tápete, tady máte řešení hádanky.
Holandské domky stavěné v 17. století byly velmi malé. V jednom bydlelo maximálně 5 lidí. Pokud jste si všimli chybějící kliky na dveřích jednoho z domečků na obrázku, pak patříte mezi velmi všímavé jedince. V případě, že se vám odlišnost najít nepodařilo, zkuste se pustit do dalších úkolů, které vám pomohou vytrénovat vaši pozornost a smysl pro detail.