Odlišnou kočku na obrázku dokáže identifikovat jen jedinec s IQ 120: Zvládnete to, nebo se nechytáte?

Kočka domácí je velmi zajímavý a mnohdy až záhadný tvor. Už od dávnověku je spojována s bájemi, podle lidí má božskou moc. Na obrázku je jedna kočka odlišná od ostatních.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dodnes je kočka zahalena aurou tajemna a má spoustu vlastností, které o ní nejsou běžně známy. Například kočičí předení si drží punc záhadnosti a o jeho významu se přou vědci i mystici. Reálně je způsobeno jemnými vibracemi slizničních řas, které se nacházejí v hrtanu kočky pod hlasivkami. Předou i velké kočkovité šelmy jako lev nebo tygr, ty však pouze při výdechu. Kočka domácí to dokáže při výdechu i nádechu, zvládnou to už malá koťata několik dní po porodu.

Zemětřesení a domestikace

Kromě toho, že samy takto vibrují, jsou i na vibrace velmi citlivé. Z toho mimo jiné vyplývá, že kočky cítí na velkou dálku zemětřesení. Projevy katastrofy dávají najevo asi 15 minut před jejím reálným propuknutím na místě. Je přitom lhostejno, zda jde o déšť, bouři, vítr nebo právě zemětřesení. Kočka začne být nervózní, vyplašená, ostražitá a často uteče někam do bezpečí. Teď však zpozorněte i bez zemětřesení a podívejte se pečlivě na obrázek. Která kočka se liší?

Zatímco pes byl cíleně domestikován člověkem, kočky se tak nějak domestikovaly samy. Vědci potvrzují, že všechny dnešní kočky mají společného předka, konkrétně Felis silvestris libix. Tento druh se začal domestikovat asi před 10 000 lety. Kamkoli se kočky dostaly, křížily se s místními druhy. Samotná symbióza člověka a kočky se odehrála během přechodu společnosti od lovu k zemědělství. S usazením na místě a první úrodou se totiž ve vesnici nevyhnutelně objevily myši.

Pro toho, kdo má dobře vyvinutý cit pro detail, to bude hračka: Mezi studenty se ukrývají 3 sovy

Ve městě je nový šerif

Ty samozřejmě nepohrdly bohatou hostinou a lidé z nich byli zoufalí. Pak se však jako kovboj ve westernu objevila na místě kočka. Ta zase nepohrdla bohatou kořistí a farmáři si uvědomili její užitečnost. Začali jí proto dávat potravu a dělat všechno proto, aby se držela poblíž domu. Kočka slyší lépe než pes i člověk, vidí 6krát lépe než my. Nejlépe vidí asi na vzdálenost 2–6 metrů, hlavně pohybující se objekty – tedy kořist. Tady je řešení hádanky.

Ačkoli v Evropě bereme černou kočku jako špatné znamení, ve Velké Británii i Austrálii ji naopak vnímají jako symbol štěstí. Jestli se vám podařilo najít kočku s odlišnou barvou uší, máte opravdu velmi dobrý zrak i postřeh. Možná vám však tento drobný detail unikl. V takovém případě zkuste pomocí podobných úkolů procvičit svou pozornost, ostatně trénovat mozek je velmi prospěšné.

Jak se vám v hádance dařilo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články