Hodinky jsou kromě tradičního měření času také věčným odznakem společenského statusu. K vytvoření prvních digitálních hodinek inspiroval šéfa firmy sci-fi film.
Výrobcem pravděpodobně nejdražších hodinek světa je Švýcar Patek Philippe. Všimli jste si, že na prakticky všech prodávaných hodinkách je v obchodech nařízený dvojí čas? Buď je to deset minut po desáté, nebo za deset dvě. Ručičky v tomto momentě tvoří úsměv a ten docela spolehlivě prodává. Skvělý marketingový tah, který se osvědčil. V roce 1968 měl premiéru snímek 2001: Vesmírná odysea. Ten inspiroval Johna Bergeye k prvním digitálním hodinkám.
Kapesní versus náramkové
Hodinky Omega Speedmaster se dostaly dokonce na Měsíc. Měl je totiž na ruce astronaut Neil Armstrong. První poháněné hodinky měl údajně vyrobit německý hodinář Petr Henlein. Bylo to na počátku 16. století a šlo o malé okrasné hodinky sloužící jako doplněk oblečení. První náramkové obsahující i budíka vyrobil švýcarský podnik Eterna, bylo to v roce 1908. Jestli si opravdu věříte se svým zrakem, pak se zaměřte na obrázek a najděte jedny odlišné hodinky.
Války 20. století přispěly k mnohem větší produkci náramkových hodinek. Hlavně na bojišti bylo potřeba znát čas velmi rychle, ne lovit po kapsách módní doplněk. Svět hodinek je také plný padělků, nejčastěji to platí o značce Rolex. Jak odlišit originál? Pomůže vám sekundová ručička, která se u skutečných hodinek pohybuje plynule. Nejpomalejším strojkem jsou Slow Runner Martina Brauna s tempem 7 200 kmitů za hodinu.
Hodinky ve vesmíru
Naopak nejrychlejší, tedy Tag Heuer Microgirder udělají za stejný čas kmitů 7,2 milionu. Když mířili první Američané do vesmíru, řešila NASA celou řadu problémů. Nikoho ale nenapadlo, že pro pilota jsou podstatné také hodinky. Při několika krizích a vypnutí všech systémů se mohl pilot modulu Jack Swigert spolehnout právě na Omegy na svém zápěstí. Bez jejich přesné práce mohlo být o katastrofu víc. Jestli stále tápete, tady je řešení dnešního rébusu.
NASA poté sestavila seznam kandidátů na oficiální vesmírné hodinky. Vybrané modely musely vydržet mnoho podmínek jako vysoké přetížení nebo střídání teplot. Také nutnost fungovat ve stavu beztíže. Barevně odlišná ručička kapesních hodinek potrápí nejednoho řešitele. Ale podobné optické testy stimulují mozek k vyšším výkonům a při jejich pravidelném procvičování na sobě každý pocítí zlepšení kognitivních funkcí.