Těžší vizuální test tu pravděpodobně ještě nebyl: Najít odlišné prase na obrázku zvládla jen 2 % Čechů

Prasata a další podobná zvířata jsou v mnoha regionech i celých státech prakticky klíčová pro zemědělství. V dalších zemích se zase nechovají vůbec, hlavně kvůli kultuře.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě
                   

Například muslimové i další národy je totiž považují za nečistá. Posouzení správnosti takového pohledu je na jinou diskusi. V prasatech se ovšem skrývá mnohem víc, než by běžného člověka napadlo. Většina lidí si také neuvědomuje jejich vysokou inteligenci či výraznou schopnost komunikace. Navzdory populárnímu přesvědčení jsou navíc prasata velmi čistotná, pokud tedy dostanou příležitost k osobní hygieně.

Ne špína, ale potřeba chlazení

Mnoho lidí jim také vděčí za své životy, protože vepřová srdeční chlopeň je zcela ideální náhradou pro ty lidské a opotřebované. Důvodem, proč se válejí v bahně, není snaha se co nejvíce ušpinit. Prasata se ale nedokáží sama chladit skrze pocení, je to pro ně tedy vynikající způsob regulace teploty. Jsou na tom podobně jako psi, ti se potí jen skrze polštářky na tlapkách. Teď zaměřte pozornost na tuto skupinu prasat a najděte jedno, které se odlišuje.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

Existuje i druh babirusa. Žije jen na několika ostrovech Indonésie a jeho odlišnost mu vysloužila samostatnou rodinu. Prase má 44 zubů a jeho tesáky mu plynule rostou po celou délku života. Samci mají velmi dlouhé horní i dolní špičáky. Starším jedincům druhu mohou dokonce prorůstat do lebky. Nepochybně tento tvor inspiroval několik fantasy zvířat. Ačkoli vypadají dosti neohrabaně, jsou prasata opravdu dobrými běžci.

čísla test všímavosti

Jen lidé se zdravým zrakem dokáží vyřešit tuto optickou hádanku za 15 sekund. Dokážete najít odlišné číslo od ostatních v číselné řadě?

Hledání lanýžů i narkotik

Dospělý jedinec uběhne 1 kilometr za 5 minut. Mají vynikající čich, jsou proto užívána k hledání lanýžů, velmi vzácných hub užívaných v gastronomii. Stejně tak někdy nahrazují policejní psy a ve službách bezpečnostních složek hledají například drogy. Badatelé z Pekingu vytvořili pomocí genové manipulace prase, které je jako malý psík. Poměrně se ujalo jako domácí mazlíček. Jestli stále tápete, tady je řešení rébusu.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

Organismus prasete poskytl lidstvu inzulin proti cukrovce a více jak 4 desítky dalších léčivých složek. Ve vepřovém mase se obecně nachází hodně parazitů. Je tedy třeba ho před každou konzumací důkladně tepelně upravit. Jedno prase s odlišným rypákem je snadné přehlédnout. Pokud ale potrénujete své pozorovací schopnosti v dalších hádankách, bude pro vás jejich řešení čím dál snazší. Ten rozdíl brzy pocítíte.

Jak dlouho vám řešení trvalo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články