Tomáš prý vyfotil fretku, nikdo mu ale nevěří: Dokážete ji na obrázku najít za méně než 15 sekund?

Asi každý zná slavný obraz Leonarda Da Vinci Dáma s hranostajem. Jak to tak ale vypadá, nejde o hranostaje, nýbrž fretku, aspoň podle velikosti chovaného zvířete.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě
                   

Právě fretka albín byla totiž jako první vyšlechtěna, a to ke zcela konkrétnímu účelu. Při tzv. fretkování šlo o lov králíků a fretky se takto užívaly ještě počátkem 20. století. Hony tohoto typu byly rozšířeny hlavně v Rakousku, a dokonce i Austrálii. Fretky tam byly dopraveny kvůli lovu zcela nekontrolovatelného množství králíků. Zvíře se bezhlavě vrhlo do díry a protáhlo se do králičí nory. Na druhé straně už stáli jen myslivci s puškami.

Lovec i technik

Fretka se stala slavnou také v červenci roku 1981, protože díky ní viděl svět svatbu prince Charlese a princezny Diany. Fretky totiž s velkou oblibou všude lezou. Tahle se protáhla potrubím a zprostředkovala tak televizní přenos královské svatby. Bylo to ještě v dobách, kdy špatné počasí nad kanálem La Manche mohlo kvalitu přenosu výrazně ovlivnit. Teď ale na chvíli zaměřte pozornost na fotografii a odhalte, kde se nám fretka schovala zrovna v tomto lese?

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

Původně chtěli kvůli záznamu pokládat technici zcela nový kabel na mořské dno. Pro jednu reportáž to však bylo příliš drahé. Výhodnější bylo protáhnout jeden již existujícím potrubím, otázkou byla ale spolehlivá metoda. Spásná myšlenka pak přišla od někoho, kdo byl nejspíš chovatelem fretek – využít jejich schopnosti protáhnout se úzkým prostorem. Obecně je fretka užitečným členem společnosti již tisíce let. Důvody pro chov se sice průběžně mění, význam zůstává. Dnes je hlavně domácím mazlíčkem.

Tuto iluzi dokáže prohlédnout jen 1 člověk ze 100. Najít kočku na tomto obrázku je téměř nadlidský úkol

Křížení s tchořem

Původně „vznikla“ domestikací tchoře na území východní i západní Evropy. Tchoři z těchto regionů jsou si stavbou těla podobní, fretka se tak s některými druhy křížila. O přesném původu se dnes hojně diskutuje, badatelé srovnávali lebku, srst i chování fretek. Přesný moment domestikace je však neznámý kvůli absenci archeologických nálezů. Malé kosti se rychle rozkládají, případně je vědci dříve přehlíželi. Stále tápete? Tady je řešení hádanky.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

Podle některých zdrojů jsou předkové fretky ze severní Afriky. Do Evropy se dostali při invazi Normanů. A po Evropě se rozšířily právě s invazí králíků, proti kterým velmi dobře fungovaly. Nenápadná fretka se v lesním prostředím opravdu dobře skryla, jestli jste ji dokázali odhalit, jste výjimečně všímaví. V případě, že se vám to nepovedlo, můžete vyzkoušet své dovednosti při řešení dalších hádanek, zároveň tak svůj mozek zábavnou formou potrénujete.

Jak jste si s rébusem poradili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články