Průvodce rychlého usínání a hlubokého spánku. Zvolte si svou přirozenou pozici a načerpáte přes noc maximum energie

Indická jógová tradice je skutečný poklad, který v moderní hektické době oceňuje celý svět. Její benefity se projeví u starých lidí, těhotných žen nebo těch, kteří špatně spí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jógová cvičení zažívají dlouhodobý boom a i ti, kteří se proti východním tradicím silně vyhrazovali, začínají oceňovat jejich přínosy. Výhodou je, že stačí 10 minut tohoto cvičení denně a pozitivní změnu poznáte záhy. Studie už zjistily přínosy pro staré, těhotné i děti, následující pozice vám pomohou, pokud máte problémy s kvalitou spánku. Přidejte si je do denního rozvrhu a usnete jako miminko.

V lehu a v předklonu

Při poloze Supta Baddha Konasana si sedněte, ohněte kolena a kotníky přitáhněte k pánvi. Kolena skloňte na stranu, zakloňte se a ruce nechte volně podél těla. Ujistěte se, že máte nataženou páteř a že dodržujete její přirozenou křivku v dolní části zad. Takhle zůstaňte asi 10 minut. Pozice Asana znatelně zlepšuje cirkulaci krve a stejně tak ulevuje od bolestí hlavy. Pokud trávíte většinu dne v jedné pozici, nejspíš ve vás křupne už při jejím zaujímání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V Uttanasaně se postavte normálně rovně s chodidly u sebe a pažemi podél těla. Pomalu se předkloňte – začněte hlavou, pak trup, a nakonec dolní část zad. Předklánějte se tak dlouho, až se dlaněmi dotknete podlahy a vlastním čelem svých kolen. Dejte pozor na to, aby vaše nohy i ruce byly napnuté. Takhle zůstaňte 30 vteřin až 2 minuty, podle toho, jak pohodlně se cítíte. Poloha velmi pomáhá zažívání a spaluje tuk nacházející se v břišní oblasti.

Běžec na startu a nohy podél zdi

Utthan Pristhasana vám taky protáhne nohy. Nejlépe se do ní dostává z polohy Psa nebo Střechy. Natáhněte chodidlo dopředu a došlápněte až k vlastní ruce. Snižte koleno, druhé pořádně ohněte, má být přesně nad kotníkem. Rozložení váhy v bocích má být rovnoměrné. Při správném provedení budete vypadat jak snížený běžec na startu. Pokud jste dostatečně pružní, můžete klesnout až na svoje předloktí a vydržte takhle 5–10 nádechů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ve Viparita Karani si lehněte proti zdi na vzdálenost asi 15 centimetrů. Upravte si polohu, abyste byli hýžděmi kousek od zdi a vaše tělo svíralo úhel 90 stupňů, když opřete natažené nohy o zeď. Jakmile se budete cítit pohodlně, nechte ruce volně padnout podél těla, uvolněte si záda a ramena a věnujte pozornost hlavně svému dechu. Vydržte tak 3–15 minut, tato poloha výborně dodává energii a zbavuje mnoha zdravotních neduhů.

Hlava na kolena a jedna na zádech

Paschimottanasana bude první vsedě. Sedněte si na podložku s nohama před sebou. Nadechněte se a zvedněte ruce nad hlavu. Během výdechu se pomalu předkloňte a zkuste se chytnout za palce u nohou. Nezapomeňte přitom mít stále záda rovně. Pointou pozice je dotknout se stehny svého břicha a koleny čela. V této poloze zůstaňte tak dlouho, dokud je vám to jen trochu pohodlné. Vaše páteř vám časem poděkuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Savasana může působit, jako že to není žádné cvičení. Ovšem skutečně se uvolnit může být pěkná dřina. Lehněte si dolů na tvrdý povrch, nohy a ruce lehce roztáhněte a kompletně uvolněte, paže dlaněmi vzhůru. Dýchejte hluboce a pomalu, hlavně zkuste neusnout. Tuto polohu udržte 10–12 minut. Jakmile jste hotoví, natočte se na bok, zůstaňte tak ještě minutu a následně se vraťte opět do normálního sedu.

Vykroucení nohou a podřep

Supta Matsyendrasana se odehrává opět vleže. Lehněte si na záda a pokrčte kolena. Rotujte boky postupně na stranu a jednu nohu natáhněte na opačnou stranu. Napněte protilehlou paži a natočte i hlavu v opačném směru proti natažené noze. Tohle nastavení držte 30–60 vteřin. To samé pak proveďte ve zcela opačném gardu. Jde o vynikající pozici na uvolnění různých zatuhnutí hlavně krční páteře, od kterých vás může dlouhodobě bolet hlava.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při pozici Malasana stůjte s rovnými zády a nohama hodně o sebe. Pokrčte kolena a snižte se do podřepu s palci mířícími ven. Chodidla mějte pevně na podlaze. Nahněte se dopředu mezi stehna a kolena a zatlačte proti nim svými lokty. Takhle zůstaňte 30–60 vteřin. Jóga působí velmi dobře na klidný a vydatný spánek. Kromě toho, že ho sama podporuje, odstraňuje mnoho neduhů a zatuhnutí, které vám odpočinek znatelně komplikují.

Jaké rituály praktikujete před večerním ulehnutím?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články