Na obrázku je chyba, ale bez IQ 120+ ji nelze odhalit: Zařadíte se mezi génie, kterým se podařilo chybu najít?

Školství a známkování máme obvykle zažité jen v našich evropských podmínkách. Předměty na jiných světadílech a přístup jiných kultur k této oblasti se však diametrálně liší.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě
                   

Víte, jaké předměty se učí ve světě? Jak probíhá známkování na dalších kontinentech? Je pravda, že v mnoha zemích probíhá vyučování i klasifikace prakticky totožně jako u nás. Další místa mají pak tuto strukturu naprosto odlišnou. Ač to může mnoho lidí překvapit, nejvíce se našemu systému podobá školství v Číně. Povinná docházka tu trvá 9 let, po základní škole je ta střední. Pak mohou lidé studovat i dál, skladba předmětů je také podobná.

Odlišnosti i podobnosti školství

Pro mírné odlišnosti si můžeme zajet na jih, konkrétně do Itálie. Existují zde totiž rovnou 3 měsíce prázdnin. Oproti našemu školství chodí však děti s plnou aktovkou i v sobotu, docházka tu má trvání dokonce 12 let. Ve Francii je jiná hlavně maturitní zkouška, obsahuje hned 7 předmětů. Dokonce existuje více variant, obecné školy mají i 3, technické až 7. Nyní ale zaměřte celou svou pozornost na tento klasický obrázek. Kde se v něm skrývá logický nesmysl?

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

U našich německých sousedů na první pohled moc odlišností ve škole neuvidíme. Žáci chodí s batohy, mají penály a celkem stejnou skladbu předmětů. Ani volba střední školy po té základní se moc neliší. Zajímavým modelem se pyšní Finsko, které hodně okolních států považuje za svůj vzor. Neexistuje tu školní inspekce a o podrobnostech výuky rozhodují přímo ředitelé a učitelé konkrétního ústavu. Je kladen důraz na samostatné chování.

Jenom 7 % pozorných Čechů si všimne chyb na obrázku! Zvládnete vyřešit tento lstivý rébus?

Pletení i jeden žák ve třídě

Některé části světa mají zajímavou náplň osnov. Například na Islandu budete mít v rozvrhu hodin dokonce pletení. Nejméně žáků, kolik kdy měla jakákoli škola, bylo v Itálii. Jeden učitel tu totiž učil pouhého jednoho žáka, který do ústavu pravidelně docházel. Jestli máte pocit, že začátek docházky v 6 letech věku je brzo, nestěhujte se do Holandska. Děti tu začínají se školou už ve 4 letech. Klika dveří nemůže být na stejné straně jako panty.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

V Rusku začíná výuka na škole vždycky 1. září, bez ohledu na den. Tedy i když je zrovna víkend. První zářijový den je prostě neotřesitelný začátek školního roku. Vyřešit správně tuto optickou hádanku vyžaduje značnou pozornost a všímavost. Pokud máte pocit, že byste se v těchto dovednostech potřebovali ještě trochu zlepšit, vyzkoušejte další podobné hádanky. Zábavným způsobem tak potrénujete svůj mozek.

Jak dlouho vám nalezení trvalo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články