Polykat, či nepolykat během orálního sexu? Jedno ze základních sexuálních dilemat si vzali vědci do hledáčku

Felace je poměrně populární kratochvíle jak u lidí, tak i zvířat. Jenže dohra této sexuální praktiky je někdy problematická a může vyústit i v konflikty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro ty, kteří se oddávají laskání penisu, je otázka vyplivnutí nebo spolknutí v určitý moment zcela akutní. Je proto namístě se podívat podrobněji na vědeckou stránku semena a na tomto základě se rozhodnout pro další postup. Argumentem pro spolknutí může být studie uveřejněná v roce 2002, která v něm našla některé hormony podporující duševní zdraví člověka. Přes určitou problematičnost šlo o zajímavé závěry.

Studie s diskutabilním přínosem

Badatelé ovšem připustili, že účastnice studie obdržely semeno vaginálně, nikoli orálně. Krom toho šlo o čisté pozorování, tudíž nelze stanovit přímou souvislost mezi spermatem a dobrým emočním stavem. I tak šlo ovšem o zajímavý příspěvek v této oblasti. Podle autorů ženy, které si dopřály nechráněný sex, měly nižší výskyt depresivních stavů než ty, které používaly běžně kondom. Míra depresí měla pak být úměrná právě frekvenci použití ochrany.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bude potřeba ještě množství dalších studií, než bude možné potvrdit jakoukoli reálnou souvislost. Vědci ovšem podotkli, že semeno bez diskusí obsahuje množství složek, které působí na naši náladu. Jde například o serotonin a oxytocin, které byly jasně detekovány v krvi nedávno inseminovaných žen. Je ovšem otázka, jestli se stejný efekt dostavuje při provádění orálního sexu, i když každý ejakulát je poměrně štědrá dávka mnoha látek.

Vitamin C a dostatek zinku

Semeno obsahuje asi 5 000 miligramů proteinu na 100 mililitrů, štědrou dávku zinku a menší objem vitaminu C. Dále také draslík a hořčík. Celkem jasně z toho ovšem plyne, že je mnohem lepší získávat tyto podstatné živiny z normální potravy. Pokud by někdo chtěl přežít jen na dávkách semene, bude muset uspokojit dlouhou řadu dobrovolníků. Občasné zpestření tímto způsobem ale rozhodně nemůže ničemu uškodit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Krom toho sperma obsahuje antioxidant spermidin, který zpomaluje proces stárnutí u much či červů a také v jaterních buňkách myší. Tento efekt byl připsán schopnosti spermidinu regulovat recyklační proces u buněk, tzv. autofagii. Není ovšem moc pravděpodobné, že by se tento efekt přenesl díky polykání u orálního sexu také na člověka. V případě vyplivnutí buďte ujištění, že znatelně redukujete možnost na chycení pohlavních i dalších chorob.

Přínos kontra bezpečnost

Jde hlavně o sexuálně přenosné nemoci jako je virus HIV, herpes nebo hepatitida. Samozřejmě to nevylučuje možnost jejich přenosu dalšími metodami, které nezahrnují ani polykání. Riziko je výrazné v případě, že osoba provádějící felaci má v puse ranku nebo obdobné zranění. Virus se tudíž může dostat přímo do krve. Plivání je také obvykle jediná varianta pro lidí trpící alergií na ejakulát, tedy hypersensitivitou na semennou plasmu (HSP).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tento stav způsobují některé proteiny pocházející z prostaty a může se projevit mnoha symptomy. Osoba trpící tímto problémem je téměř neschopná nechráněného sexu. Naštěstí je ovšem tato choroba velmi vzácná a neměla by tedy trápit valnou většinu praktikujících lidí. Sečteno a podtrženo mají obě možnosti své klady a zápory. Je tudíž i perfektně racionální se nakonec rozhodnout čistě na základě osobního pohodlí a dalších preferencí.

Do které skupiny patříte vy? Nebo máte jiné praktiky?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Stihli jste se už na sluníčku spálit? Spolehněte se na babské rady, které utiší bolest a urychlí proces hojení
Události247.cz
Události247.cz
Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský Scarabee se může při průzkumu plížit téměř neslyšně a zároveň je schopen zničit i tank
adbz.cz
adbz.cz
Inovativní dům je jako skládačka z lega. Vyšel na 60 tisíc a postavili ho za pouhých 14 hodin – podívejte se na proces