HIV virus se může schovat v mozkových buňkách a infikovat další orgány

O HIV viru jste určitě už všichni někdy slyšeli. Tento zákeřný virus, který oslabuje naši imunitu, si už vzal nespočet lidských životů po celém světě. Lékaři se na něj dlouhá léta snaží objevit lék, a když už to vypadá, že je objevení na dosah, virus nějak uteče. Dnes se podíváme, co nového se o tomto zákeřném viru zjistilo, a co to může znamenat pro člověka.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Podle nové studie se virus HIV může podle všeho uchýlit do mozku, i když je léčen antiretrovirovými terapiemi, pouze k pozdější infekci jiných orgánů v těle, pokud je tedy léčba zastavena. Něco takového tvrdí nová studie, která byla provedena na myších a lidských tkáních.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Na HIV platí primárně prevence a ochrana

Nebezpečí zvané AIDS

Neošetřený HIV virus, který způsobuje onemocnění AIDS, ochromuje imunitní systém lidského těla a zanechává po sobě tělo náchylné k mnoha životu ohrožujícím nemocem. Kombinovaná antiretrovirová terapie nebo cART může významně snížit koncentraci viru v těle do té míry, že se patogen může stát nedetekovatelným. Příznaky z velké části vymizí a léčená osoba již není infekční pro ostatní. cART se však musí brát denně, a pokud se léčba zastaví, virus se může znovu objevit na skrytých místech v těle.

HIV skryto v mozku

Nová studie, která byla publikovaná 11.června v odborném časopise PLOS Pathogens, naznačuje, že jedno z těchto skrytých míst je přímo v mozkových buňkách zvaných astrocyty. Podle odborné zprávy představují astrocyty zhruba 60 % celkových buněk v lidském mozku. U infikovaných osob autoři studie odhadují, že mezi 1 % až 3 % těchto buněk může být ukryto HIV. Podle autorky studie, která je profesorkou a předsedkyní oddělení mikrobiálních patogenů a imunity v Rush University Medical Center v Chicagu, může být i 1 % buněk významným rezervoárem pro virus a sloužit mu jako útočiště. V případě hledání léku na HIV se tento mozkový rezervoár nesmí opomenout.

Dva důležité experimenty

Profesorka se svými vědeckými kolegy vyvodili své závěry z myšího modelu HIV, který byl infikovaný lidskými buňkami, jakož i vyšetřením lidské mozkové tkáně, které bylo provedeno posmrtně. Zatímco oba experimenty umožnily nahlédnout do role astrocytů při infekci HIV, je zapotřebí udělat mnohem více práce, aby bylo možné přesně zjistit, jak se virus u lidských pacientů chová. Podobně se vyjádřil jeden z kolegů profesorky a člen vědeckého týmu, který na nové studii pracoval.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nakazit se virem HIV lze různými způsoby

Zvířecí modely jsou užitečné

Zvířecí modely mohou říct poměrně dost informací. I přes to, že se nejedná o lidské osoby, mohou zvířecí modely ukázat spoustu zajímavých a důležitých informací, které by následně mohly pomoci dospět k nějakému řešení. Podobně se vyjádřila profesorka imunologie z Weil Cornell Medicine, která se studie ovšem nezúčastnila. Pokud astrocyty mohou působit jako rezervoár HIV viru v rámci lidské infekce a tento virus pak může opustit mozek a vyvolat infekci jinde, což naznačuje studie na myších, je nutné přijít na to, jak virus z těchto kompartmentů odstranit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články