Jak často je zdravé mít sex? Vědci mají na sexuální dovádění jasný názor

Je v zásadě jedno, jestli spolu jen chodíte, zasnoubili jste se nebo už jste roky svoji. Sex umí být komplikovanou a citlivou stránkou v jakékoli fázi partnerského vztahu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sexualita je naše přirozenost, ale možná paradoxně je to současně jedno z nejožehavějších témat prakticky v jakékoli diskusi. A i když si to nikdo nechce moc přiznat, postupem doby tráví lidé napříč všemi demografickými skupinami postelovými hrátkami čím dál tím méně času. Podle studie z roku 2019 je situace ještě horší u párů, které společně žijí, jsou manželé a obecně u starších lidí v delších vztazích.

Správná nebo doporučená míra

Existuje ale vůbec něco takového jako správná míra sexu? A lze ji stanovit pro konkrétní pár v konkrétní konstelaci? Průzkumy ukázaly, že páry oddávající se jeden druhému aspoň jednou týdně jsou znatelně spokojenější než ty s nižší frekvencí. S rostoucím pobytem v přikrývkách ovšem spokojenost dále neroste. Jenže tohle pravidlo nelze uplatnit za všech okolností. A nakonec to vždycky končí u zjištění, že to záleží hlavně na dané dvojici.

iZdroj fotografie: Pixabay

Podle expertů je ovšem týdenní frekvence něco jako základní linie, i když ji mírně ovlivňuje věk. Lidé mezi 40–50 lety se na této rovině celkem drží, zatímco dvacátníci mají sklon spíše k dvojnásobku. Nicméně klinický psycholog Dr. Peter Kanaris varuje před slepým následováním průměru jako jasné metriky pro sexuální život. Existují i spokojené páry, které spolu sex prakticky vůbec nemají, stejně jako manželé, kteří dovádí i dvakrát za den.

Vzájemná spokojenost

Mnohem důležitější je totiž nalezení frekvence i způsobu, který bude oba partnery uspokojovat. Protože spokojenost je hlavním cílem těchto bádání, nikoli naplnění nějaké normy. Existuje ovšem určitá motivace lidí cítit se „normálně“, ať už to v partnerství znamená cokoli. Věnujte se ovšem jeden druhému tak často, jak se na to cítíte a jak vám to přináší radost. Právě tuto frekvenci pak učiňte frekvencí sexuální.

iZdroj fotografie: Pixabay

Navzdory převládající představě o spontánním a vášnivém sexu jako ideálu uvádí Dr. Linda De Villers, že sex by měl být plánovaný. Aspoň tedy část, pokud jsou v manželství například děti nebo další závazky. Pravdou ovšem je, že většinu sexu nějak plánujeme. Pokud se například chystáme na rande, děláme všechno pro to, abychom se dobře ukázali před potenciálním kvalitním partnerem. A co vy, souhlasíte s frekvencí sexu jednou týdně jako běžným standardem?

Zdroj: USAToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články