Jazyky jsou fascinující záležitostí. Jde totiž o zábavné, hravé a velmi složité struktury. Zde se na obrázku nachází jedno písmeno odlišné od ostatních.
Jazyk používáme denně a bez jeho znalosti se už neobejdeme. Obvykle je také potřeba jazyků vícero, ať už na cestách, v práci, nebo na sociálních sítích. Největší počet užívaných jazyků má Papua Nová Guinea. Dnešní svět obsahuje sice asi 7 000 jazyků. Ovšem jen v Papui se jich používá necelých 1 000, konkrétně 840. Hned za ní je Indonésie se sedmi stovkami, na třetím místě pak Nigérie s 530 užívanými jazyky. Kromě zmíněných je na světě na 300 znakových jazyků.
Nejdelší a nejkratší
Americký znakový jazyk je potomkem starého francouzského. Jejich vývoj je obecně velmi složitý, některé mají i celé „rodové“ linie. Existuje množství zcela regionálních systémů, například na Srí Lance. Tam se v každé škole vyučuje konkrétní místní verze. Široce užívané mezinárodní verze lze pak rozdělit na britský, dánský, francouzský a švédský. Mezinárodnímu se říká Gesunto a má asi 1 500 gest, která se rozvíjela od 70. let 20. století. Teď se ale zaměřte na hledání – kde se skrývá odlišné písmeno?
Kdyby vám nestačila klasická abeceda, tu nejdelší má khmerština, celých 74 písmen. Jde o oficiální jazyk Kambodži. Na druhé straně je rotokas s 12 písmeny. Mluví jím asi 4 000 lidí na ostrově Bougainville na Papui Nové Guineji. To nás přivádí k počtu mluvčích jednotlivými jazyky. Nejvíce jich má čínština, kterou používá cca 1,3 miliardy lidí. Při započítání rodilých i nerodilých mluvčích je nejrozšířenější angličtina.
Rychlosti a nejvyšší počet slov
Měřit rychlost jazyka asi moc lidí nenapadne, i to je však jedna z vlastností. Nejrychleji mluví Japonci. Měří se to slabikami vyslovenými za 1 sekundu. Japonci zvládají 7,84 slabiky za sekundu. Na opačném konci je mandarínština a němčina, které se „vlečou“ tempem 5,18 a 5,97 slabik za sekundu. Jestli stále tápete, tady máte řešení dnešního rébusu.
V souvislosti s těmito maximy se vkrádá otázka na jazyk s největším počtem slov. Ten je však v zásadě neznámý. Blízko vrcholu je angličtina, která má vlivem historie mnoho slov z latiny, holandštiny nebo francouzštiny. Při spočítání slov ve slovníku vítězí korejština s počtem 1,1 milionu. Pokud se vám jedno písmeno E ukryté v záplavě samých B nepodařilo najít, nezoufejte. Své pozorovací schopnosti můžete postupně vylepšovat prováděním podobných cvičení.